Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uuden puolueen perustanut Väyrynen: Olen Kekkonen, joka etenee sateessa ja myrskyssä

Lehtikuva
Julkaistu 05.02.2016 09:38

MTV UUTISET

Europarlamentaarikko Paavo Väyrynen hätkähdytti eilen omia ja vieraita kertomalla aikeistaan perustaa uusi puolue. Keskustan pitkäaikaisen vaikuttajan mukaan uusi Kansalaispuolue puolustaa Suomen itsenäisyyttä ja puolueettomuutta. 

Väyrynen kertoo tiedotustilaisuudessa, että puolueen perustamista ei ole täysin ymmärretty. Perusteluksi hän sanoo, että puolue on erilainen, mitä tähän asti on nähty.

Väyrysen mukaan uusi puolue valmistautuu siihen, että se on mukana seuraavissa eduskuntavaaleissa.

– Uusi puolue oli ainoa vaihtoehto, koska esimerkiksi EU-jäsenyyteen liittyviä kysymyksiä ei ollut mahdollista saada käsiteltäväksi eduskunnassa.

On spekuloitu sillä, voiko Paavo Väyrynen olla enää keskustan jäsen, jos hänen puolueensa saa tarpeeksi kannatusta ja merkitään puoluerekisteriin.  

Väyrynen kertoo, että Kansalaispuolue ei estä ketään olemasta toisen puoleen jäsen. Väyrynen täsmentää, että hän ei ole varsinaisen keskustan jäsen, hän on keskustan paikallisyhdistyksen jäsen.

– En aio pyytää eroa paikallisyhdistyksestä. Keminmaalla kaikki menee hyvin. Olen siellä keskustan valtuustoryhmässä. En näe että olisi syytä erota paikallisyhdistyksestä, Väyrynen sanoo.

Väyrynen sanoo, että istuvat kansanedustajat eivät ole olleet häneen yhteydessä, eikä Väyrynen itse ole ollut aktiivinen kenenkään suuntaan.

Väyrynen kertoo, että keskustassa ei ollut tarpeeksi tukea hänen ajamilleen asioille. Mikrofonien ympäröimä Väyrynen sanoo selvästi, että keskustassa on paljon tyytymättömiä.

Väyrynen aiheutti kulmakarvojen kohottelua, kun hän jätti kansalaisaloitteen kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen jäsenyydestä euroalueessa.

Enemmänkin Kekkonen

Väyrystä on ehditty verrata ja 60-luvun Veikko Vennamoon, joka jätti Maalaisliiton.

– Minusta vertaus on mauton, olen enemmänkin Kekkonen, joka pitää linjan ja on tarvittaessa valmis sateessa ja myrskyssäkin etenemään.  

Väyrynen korostaa, että tavallisten kansalaisten on mahdollista osallistua uuden puolueen toimintaan tukiryhmän kautta. Varsinaisia puolueen jäseniä olisivat vain kansanedustajat ja europarlamentaarikot. Oppia puolueen perustamiseen on Väyrysen mukaan otettu Britanniasta, jossa parlamenttiryhmä johtaa usein puolueen toimintaa.

Väyrynen kertoo kotisivuillaan, että yhdistys on tarkoitus merkitä puoluerekisteriin, kun edellytykset tähän täyttyvät.

– Suomessa on tällä hetkellä parlamentaarinen kriisi, Väyrynen sanoo.

Keskustan sisällä Väyrysen uutinen on otettu vastaan lähinnä järkyttyneenä. Esimerkiksi puoluesihteeri Timo Laanisen ensikommentti oli, että sanattomaksi vetää.

– Tätä Paavo Väyrystä en oikein enää tunne, sanoi Laaninen eduskunnassa MTV uutisille.

Väyrynen sanoo, että kannattajakortteja on jo täytetty hänen kotisivujensa kautta runsaasti.

– Määrää en osaa vielä sanoa.

Lisää aiheesta:

Voiko Paavo Väyrynen pyrkiä eduskuntaan keskustan riveissä? "Mennään ohjeiden ja pelisääntöjen mukaan" Puoluesihteeri kommentoi Väyrysen paluuta: "Ei kenelläkään ole mitään erityisasemaa"Kansanedustaja Arja Juvonen ei liity Uusi vaihtoehto -ryhmäänKeminmaan Keskustaseurassa Väyrynen on ja pysyy sankarina – jäsenyys estää puolueesta erottamisenPaavo Väyrynen kritisoi keskustaa – kertoo uuden puolueensa taustatPaavo Väyrynen ei aio vaihtaa puoluetta: Ei missään nimessä perussuomalaisiin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:33
    F-35

    F-35 sitoo Suomea USA:han vuosikymmeniksi – Häkkänen: Monissa aseissa ainoa vaihtoehto on amerikkalainen

  • 06:43
    Kadonneet

    Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissa

  • 06:28
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"

  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • 06:06
    Kansanedustajat

    Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunutta