Jatkajaa eläinpuistotoiminnalle ei ole vieläkään löytynyt, mutta vaihtoehtoja on ilmassa.
Vieraile ja välität ry osti Ähtärin eläinpuiston kiinteistöt ja maa-alueet konkurssipesältä yhdellä eurolla lokakuussa. Yhdistys pitää huolta eläinpuiston eläimistä lahjoitusten varassa.
Ähtärin eläinpuisto on suljettu yleisöltä, ja keskusteluja toiminnan jatkajasta käydään yhä.
– Paikalliset ovat keränneet porukkaa, että perustaisivat osakeyhtiön tai vastaavan, Vieraile ja välität ry puheenjohtaja Marko Haapakoski kertoo MTV Uutisille.
Haapakoski kuitenkin huomauttaa, ettei mitään sopimuksia ole syntynyt, vaan kyse on vasta keskusteluista.
"Ei tällä kauhean pitkälle päästä"
Haapakosken mukaan Vieraile ja välität ry on saanut yhteensä noin 140 000 eurolla lahjoituksia lokakuusta tähän päivään.
Rahat riittävät kattamaan reilun kahden kuukauden kustannukset. Haapakoski arvioi, että kaikkien eläinten hoito, ruokinta ja ylläpito kustantaa yhteensä noin 60 000 euroa kuukaudessa.
– Tähän mennessä olemme saaneet sen summan, mikä keskimäärin kuukaudessa kuluu. Rahaa oli vähän pohjalla, mutta ei tällä kauhean pitkälle päästä, Haapakoski sanoo.
Ähtärin eläimistä huolehtii Haapakosken mukaan kaksi tai kolme työntekijää päivittäin.
Järjestö toivoo lahjoitusinnon säilyvän, jotta sen ei tarvitsisi luopua eläimistä.
