Liikenne- ja viestintäministeriössä on valmisteilla muistio kotimaisen mediakentän tulevaisuudesta.
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) ei Uutissuomalaisen haastattelussa tyrmää täysin ajatusta valtion rahallisesta tuesta STT:lle. Jos STT:lle päädytään antamaan julkista tukea, sen pitäisi Ranteen mielestä olla väliaikaista, hyvin perusteltua ja ehdollista.
STT:n suurin omistaja Sanoma Media Finland suunnittelee vähentävänsä STT:n uutis- ja kuvapalveluiden käyttöä merkittävästi tai luopuvansa niistä kokonaan, mikä voi asettaa STT:n toiminnan jopa kokonaan vaakalaudalle.
Liikenne- ja viestintäministeriössä laaditaan kotimaisen mediakentän tulevaisuudesta muistiota, jossa mietitään Ranteen mukaan myös mahdollisia STT:n pelastamisvaihtoehtoja.
– Suomalainen mediakenttä on tärkeä ja sitä pitää puolustaa. Tarvitsemme laajaa ja monipuolista uutisointia kaikkien suomalaisten arjessa. Tavoitteena pitää olla vahva kotimainen media ja sen eteen on tehtävä yhdessä töitä, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne sanoi syyskuussa.
Media-alan pyöreä pöytä -keskustelu järjestettiin ministerin johdolla Sanoma Media Finlandin julkaistua tiedon STT:n uutisten käytön merkittävästä vähentämisestä.

