Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uskomaton tarina Venäjän TV:ssä: Hävittäjälentäjää houkuteltiin länteen rahanippuvideolla

0:49Venäläinen tv-kanava väittää: hävittäjälentäjä yritettiin lahjoaKatso videolta: Nimetön hävittäjälentäjä väittää joutuneensa länsimaiden lahjonnan kohteeksi. Video: Reuters / RU24.
Julkaistu 11.11.2025 13:05(Päivitetty 51 minuuttia sitten)
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

TV-kanavan jakamaan tarinaan tarttuivat myöhemmin monet maan valtiolliset mediat. Kyse on mitä todennäköisimmin räikeästä venäläispropagandasta.

Venäjän valtiollinen tv-kanava Russia-24 raportoi tiistaina Venäjän ilmavoimien hävittäjälentäjästä, jonka se väittää joutuneen länsimaiden kiristyksen ja lahjonnan kohteeksi. 

Tarina vaikuttaa tyypilliseltä venäläispropagandalta, jonka paikkaansapitävyyttä ei ole pystytty vahvistamaan. Ainakaan alkuiltapäivään mennessä tapausta eivät ole kommentoineet Ukraina tai länsimaat sekä Nato.

Hävittäjälentäjä väittää, että hänelle oltaisiin tarjottu kolme miljoonaa dollaria käteisenä sekä länsimaiden kansalaisuus vaihtokauppana sille, että hän suostuisi lentämään venäläisen Kinzhal-ohjuksilla varustetun MiG-31-hävittäjän kohti Nato-maa Romaniaa.

Valtiollisen uutistoimisto RIA Novostin mukaan hävittäjä olisi pitänyt lentää Naton tukikohtaan, jossa se olisi ammuttu myöhemmin alas ilmatorjunnan toimesta.

"Ukrainan ja Britannian vakoojien suunnitelma"

Median mukaan Venäjän turvallisuuspalvelu FSB olisi estänyt esimerkillisesti tämän "Ukrainan ja Britannian vakoojien suunnittelman", jonka se väittää olleen "laajamittainen provokaatio".

– Ukrainan tiedustelupalvelut aikoivat käyttää konetta provosoidakseen Naton tehostamaan toimiaan Venäjää vastaan, TV-kanavan juontaja selitti lähetyksessä.

Venäjällä valtiollisilla medioilla on keskeinen tehtävä maan tiedonvälityksessä ja mielipiteiden muokkaamisessa siten, että se vahvistaa Kremlin näkökulmaa ja tukee poliittista järjestelmää.

Kreml pyrkii propagandallaan myös edistämään tavoitteitaan Ukrainassa, jonne se hyökkäsi laittomasti vuonna 2022.

Lue myös: Venäläislapset tekevät tyrmistyttäviä natsikakkuja rintamalle – "Tämä sukupolvi on kirottu"

"Sergei halusi saattaa minut vaikeuksiin"

Väitetysti tähän tukalaan tilanteeseen joutunut hävittäjälentäjä suostui TV-kanavan haastatteluun nimettömänä ja lentokypärä päässään visiiri silmien suojana.

– Sergei (mies jonka kerrotaan ottaneen häneen yhteyttä) halusi saattaa minut vaikeuksiin voidakseen myöhemmin käyttää sitä Ukrainan hyväksi, hän kertoo.

Lentäjän mukaan hänen oli määrä saada rahaa henkilökohtaiselle tilille. 

Henkilö väittää vastaanottaneensa jopa videon, jossa hypisteltiin miljoonien dollarien arvoisia setelinippuja.

– Tule, odotamme sinua. Tältä summa näyttää, videolla houkuteltiin hävittäjälentäjän mukaan.

– Sanoin, ettei minulla ole riittäviä taitoja laskeutua koneella itsenäisesti, hän selittää.

Katso haastattelu yläpuolelta.

Lue myös: Venäjä: Suomi valmistautuu hyökkäämään – tästä on kyse

Juttua muokattu kauttaaltaan kello 14.04.

Lisää aiheesta:

Venäjä väittää tuhonneensa viisi hävittäjää lentokenttäiskussa – video raivostuttaa UkrainassaValkoinen talo: Pohjois-Korea tulee "maksamaan hinnan" asetoimituksistaan Venäjälle – MTV seurasi sotaaVenäläisväite: Kenraali Sergei Surovik on erotettu – MTV seurasi sotaaNorja toimittaa Ukrainalle lennokkeja ja komponentteja ilmapuolustusohjusjärjestelmiin – MTV seurasi sotaa 12.7.Kenraali: Pentagonin sotasalaisuuksien vuotaminen on "Putinin unelma ja Ukrainan sotilaiden painajainen"Ukrainalainen sotilas: "Bahmutissa helvetti valloillaan" – MTV seuraa sotaa
VenäjäUkrainan sotaKotimaaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 14:12
    Ukrainan sota

    Orpo lyttää Niinistön avauksen: Ei edellytyksiä keskustella Putinin kanssa – tappamisen loputtava ensin

  • 14:11
    Ukrainan sota

    Valtonen: Nyt ei ole aika keskustella Venäjän kanssa, eikä tilanne ole hassunkurinen

  • 10:08
    Sergei Lavrov

    Tämä Putinin ja Lavrovin väleistä tiedetään

  • 09:28
    Romania

    Romaniassa kehotettiin suojautumaan, Naton hävittäjiä ei saatu apuun – iskun jäljet löytyivät aamulla

  • Eilen23:32
    Ukrainan sota

    Niinistö Ylelle: Euroopan syytä keskustella suoraan Venäjän kanssa, kuten Trump tekee