Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin hallinto aikoo myydä Ukrainaan neljä kappaletta suuria Gray Eagle -sotalennokkeja ja varsin mahdollisesti niiden mukana myös kuuluisia Hellfire-ohjuksia. Gray Eaglet eli suomeksi "Harmaakotkat" voivat käyttää niitä aseistuksenaan. T&T kertoi aikeesta uutistoimisto Reutersin pohjalta torstaina.
Kokonaismassaltaan 45–49-kiloiset AGM-114 Hellfire -ohjukset ovat huomattavasti raskaampia kuin "Harmaakotkien" toinen asevaihtoehto, ilmatorjuntaohjus Stinger. Jos panssarintorjuntaohjus Javelin on kuin lentävä telamiina, on Hellfire lentävä yliäänitelamiina.
Hellfiren räjähdelataus painaa muunnelmasta riippuen 8–11 kilogrammaa eli se on pyöreästi samansuuruinen Javelinin (8,4 kg) ja kotimaisen telamiinan (9,5 kg) kanssa. Hellfire lentää kuitenkin kosolti nopeammin, jopa 440 metriä sekunnissa eli noin 1600 km/h. Vauhti on noin 1,3-kertainen äänen nopeuteen nähden eli Mach 1,3.
Hellfire ei ole kuitenkaan yhtä nopea kuin 2700 km/h lentävä Stinger , vaikka sen räjähdelataus onkin Stingeriin verrattuna liki kymmenkertainen.
