Kiista uudesta työehtosopimuksesta on niin paha, ettei edes viiden lakkoviikon jälkeen ole näkyvissä nopeata ratkaisua UPM:n ja Paperiliiton välillä. Teollisuusliitto päätti torstaina panna UPM:n lakkotehtaat saartoon, mikä vaikuttaa tehdaslaitteiston huoltoon ja kunnossapitoon.
Sekä Paperiliitosta että UPM:stä vahvistetaan MTV Uutisille, ettei tuoretta neuvotteluyhteyttä osapuolien välillä nyt ole.
Jonkinlaista keskustelua neuvottelupöytään pääsemisestä on viime viikkoina käyty, mutta tulosta ei ole tullut.
Paperiliiton hallitus on koolla taas huomenna perjantaina, jolloin liiton jälleen pohdittava, jatketaanko lakkoa. Toistaiseksi liitto on päättänyt jatkaa lakkoa helmikuun 19. päivään ja lakkovaroitus on annettava kaksi viikkoa ennen uutta lakkoa.
UPM penää viittä liiketoimintakohtaista sopimusta ja Paperiliitto vaatii vain yhtä yrityskohtaista sopimusta.
UPM haluaisi työehtosopimusten huomioivan yrityksen erilaisten tuotteiden markkinatilanteet ja hakee myös joustoa työaikoihin. Paperiliiton näkemys on, että liiketoimintakohtaiset sopimukset olisivat heikennys ainakin osalle sen jäsenistä ja on pöyristynyt UPM:n tavasta lähestyä neuvotteluita.
Paperiliitto kokee, että yhtiö pyrkii sanelemaan uudet työehdot eikä käymään tasapuolisia neuvotteluita.
Kyse on myös periaatteellisesta kiistasta siitä, kuinka paljon valtaa ammattiliitolla on yrityskohtaisessa sopimisessa.
