Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Unicef: Tanska on lapsille oikeudenmukaisin maa, Suomi jaetulla hopealla

Tanska on rikkaista maista oikeudenmukaisin lapsille, kertoo YK:n lastenjärjestön Unicefin tuore tutkimus. Suomi jakaa toisen sijan.
Tanska on rikkaista maista oikeudenmukaisin lapsille, kertoo YK:n lastenjärjestön Unicefin tuore tutkimus. Suomi jakaa toisen sijan.
Julkaistu 14.04.2016 03:01

MTV UUTISET - STT

Tanska on rikkaista maista oikeudenmukaisin lapsille, kertoo YK:n lastenjärjestön Unicefin tuore tutkimus. Suomi jakaa toisen sijan yhdessä Norjan ja Sveitsin kanssa. Aikaisemmat kärkimaat Ruotsi ja Islanti putosivat jyrkästi.

Tutkimuksessa selvitettiin, kuinka syvä kuilu on lasten heikoimmin pärjäävän kymmenyksen ja keskimääräisesti pärjäävien lasten välillä. Tarkastelun osa-alueet ovat tulotaso, koulutus, terveys ja tyytyväisyys elämään.

Tanska on kaikki osa-alueet huomioitaessa oikeudenmukaisin maa lapsille. Suomi, Norja ja Sveitsi jakavat toisen sijan. Pohjoismaat ovat perinteisesti pärjänneet tutkimuksessa hyvin, mutta nyt Ruotsi ja Islanti ovat pudonneet kauas kärjestä.

Lasten kannalta epäoikeudenmukaisimmat maat ovat tutkimuksen mukaan Israel ja Turkki.

Epäoikeudenmukaisuus on suurta myös Italian, Luxemburgin, Belgian ja Ranskan kaltaisissa varakkaissa maissa.

– Lapsuudessa luodaan edellytykset koko elämän hyvinvoinnille. Siksi jokaisen lapsen on saatava oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset lähtökohdat kasvulleen ja kehitykselleen, toteaa Suomen UNICEFin ohjelmajohtaja Inka Hetemäki.

Viro ykkönen koulutuksessa

Lasten oppimistulosten suhteen Suomi pärjää hyvin. Koulussa huonosti pärjäävien lasten osuus on pienin Virossa, Koreassa ja Suomessa.

Suomen osalta huolestuttavaa on, että erot lasten lukutaidossa ovat kasvaneet jyrkästi. Heikoimmat lukijat ovat Suomessa jo kolme vuotta jäljessä keskitasoista lukijaa.

– Nuorten ajankäyttö on muuttunut ja usko koulutukseen heikentynyt. Näihin vaikuttaa muun muassa teknologian kehitys, toteaa Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksen johtaja, professori.

Jouni Välijärvi

Koulutusvertailun data on peräisin PISA-tutkimuksista.

Puolet maista sallii syvän tulokuilun

Lähes puolessa tutkituista maista tulokuilu on niin syvä, että lapsiperheiden köyhimmällä kymmenyksellä on käytettävissään vain puolet niistä tuloista, mitä perheillä on käytettävissä keskimäärin.

Syvimmillään kuilu on Bulgariassa ja Romaniassa, joissa köyhimmillä kymmenyksellä on käytettävissään vain kolmannes keskimääräisen perheen tuloista.

Kaksi maailman rikkaimpiin kuuluvaa maata, Japani ja Yhdysvallat, kuuluvat lapsiperheiden tulokuilun osalta maailman epäoikeudenmukaisimpien maiden joukkoon.

Tutkimuksen mukaan tulonsiirroilla on suuri merkitys tulokuilun madaltamiseen. Lisäksi matala tulokuilu korreloi vähäisen lapsiköyhyyden kanssa.

Tulokuiluvertailussa Suomi oli 41 maasta kolmanneksi paras.

Terveyserot syvenivät

Terveyserot syvenivät lähes kaikissa maissa. Suomessa terveyserot yleisesti hieman kapenivat, mutta erot terveellisessä syömisessä syvenivät.

Tutkimuksessa käsitellään myös lasten tyytyväisyyttä omaan elämäänsä. Turkissa on huomattavasti muita maita suurempi osuus lapsia, jotka ovat tyytymättömiä elämäänsä. Lisäksi kuilu heikoimmin pärjäävien ja keskivertolasten välillä on Turkissa syvä.

Unicefin tutkimuksessa oli mukana 41 EU- ja OECD-maata. 

Lisää aiheesta:

Lapsiperheköyhyyden tilannetta vertailtiin – Suomen sijoitus "poikkeuksellisen huono"Suomalaisnuorten menestys Pisa-kokeissa laski kaikissa aineissa – OAJ: "Voi kutsua romahdukseksi"Unicef: Suomessa lasten hyvinvointi on rikkaiden maiden viidenneksi parastaSuomi on maailman neljänneksi paras maa ja päihittää Ruotsin, kertoo tuore raportti – Suomi ykkösenä 13:ssa kategoriassaSuomi pääsi parhaiden joukkoon maailmanlaajuisessa vertailussa – Katso, mitkä ovat 10 lapsiystävällisintä maataUusien sukupolvien koulutustaso entisiä korkeampi – Suomi viiden kärjessä OECD:n listalla
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:47
    Venezuela

    Yhdysvallat takavarikoi öljytankkerin Venezuelan rannikolta

  • Eilen23:34
    Eurooppa

    Euroopan puolustuksesta väännetään kättä Yhdysvalloissa

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Donetskissa Venäjän pommit jylisevät, mutta Katerina, 97, ei lähde kodistaan

  • Eilen16:48
    Yhdysvallat

    Nato-maa nimesi Yhdysvallat turvallisuusriskiksi

  • Eilen15:56
    Nobel

    Rauhannobelisti pysyttelee piilossa, mutta on Oslossa – tytär haki palkinnon