Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeriö kehottaa suomalaisia poistumaan Etiopiasta – pääkaupungissa jonotetaan jo lentolippuja

Julkaistu 06.11.2021 14:54
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Ulkoministeriö kehottaa Etiopiassa olevia suomalaisia poistumaan maasta pian epävakaan tilanteen takia. Suomen Etiopian suurlähettilään Outi Holopaisen mukaan maassa on noin 200 suomalaista, moni heistä asuu pääkaupungissa Addis Abebassa ja sen lähialueilla. Holopaisen mukaan osa pois lähtevistä lennoista on jo buukattu täyteen.  

Etioian hallitusta vastustava kapinallisliittouma, johon kuuluvat muun muassa Tigrayn kansan vapautusrintama TPLF ja oromojen vapautusarmeija OLA, on uutistoimisto Reutersin tietojen mukaan yhä yli 300 kilometrin päässä Addis Abebasta.

Vuoden kestänyt, Tigrayn maakunnassa leimahtanut, konflikti TPLF:n ja maan hallituksen joukkojen välillä ei näy Addis Abebassa ainakaan vielä. 

– Kävin itse äsken ulkona, kävelin yhteen kokoukseen. Kaduilla oli tavallista, normaalia väestöä normaaleissa lauantaipuuhissaan. Huomattavan vähän  oli myös turvallisuushenkilöstä näkyvissä, suurlähettiläs Outi Holopainen kertoo MTV:n uutisille. 

Ulkoministeriö silti kehottaa suomalaisia poistumaan maasta välittömästi. 

– Meillä on normaaliin tapaan suunnitelma, jossa on annettu kansalaisille ohjeet poistua maasta niin kauan kuin se on normaalilennoilla mahdollista. Kenttä on vilkas ja lentotoimintaa on  paljon,. Täältä on hyviä yhteyksiä, mutta lähtijöitä myös on paljon. Monet maat ovat antaneet suosituksia tai kehotuksia poistua maasta.

"Tilanne koetaan arvaamattomaksi"

Konflikti voi muuttaa suuntaansa äkkiä. 

– Taustalla on se, että tilanne koetaan hyvin arvaamattomaksi. On vaikea ennustaa, miten sotilaallinen kuvio kehittyy. Fakta on, että kapinallisjoukkojen rintama on edennyt aika lailla etelää kohti, Holopainen kuvailee. 

Mielikuvat Afganistanin pääkaupungin Kabulin romahtamisesta talebanien edettyä paljon odotettua nopeammin nousevat esiin.

Kapinallisten sotimiskyvystä on vaikea sanoa tietoa, Holopainen muistuttaa. Ulkomaailmaan tihkuu muutenkin hyvin vähän tietoa sekä rintamasodasta että siviileihin kohdistuneista brutaaleistakin väkivallanteoista puolin ja toisin. 

Adis Abeba Afrikan unionin pääkaupunki, siellä toimii paljon yrityksiä, kansalaisjärjestöja ja YK-järjestöjä. Siellä kolmanneksi eniten diplomaattisia kahdenvälisiä edustustoja, Holopainen muistuttaa. Kaupungin lentokenttä on siten hyvin vilkas kohde ja solmukohta. 

Pois lähteviä on tavanomaista enemmän, Holopainen kertoo. 

"Jotkut lennot täyteen buukattu"

– Meillä on tietoa siitä, että tietyt lentohyhteydet ovat olleet moneksi päivää ihan täyteen bukattu. On myös silmämääräisiä havaintoja matkatoimistojen asiakastiloista, joisa on ollut aika kuumeinen ilmapiiri ja pitkät jonot.

Holopaisella ei ole tarkkaa kuvaa maassa olevien noin kahdensadan suomalaisen lähtöaikeista. Noin sata suomalaista on tehnyt matkustusilmoituksen, ja Holopainen kehottaa niitä tekemättömiä sellaisen tekemään. 

– Jotkut ovat olleet meihin yhteydessä, mutta monet varmasti hoitavat itsensä matkaan omin toimin. Meihin on oltu yhteydessä viime viikojen aikana paljon järjestöistä ja firmoista tilanteen takia. 

Suurlähetystöllä on lähetystön evakuointisuunnitelma normaalina rutiinina. 

– Suurlähetystö toimii normaalisti. Meillä on normaali varautuminen, jos tilanne muuttuu. Ensimmäisenä poistuvat perheenjäsenet, ja sen jälkeen tarvittaessa henkilöstöä pienennetään, tämä on ihan rutiinia meillä.

Holopainen muistuttaa lentoliikenteen mahdollisen tukkeutumisen lisäksi muun muassa huoltovarmuudesta konfliktin etenemiseen liittyen. 

Lisää aiheesta:

Suomen Israelin-suurlähetystö ohjeisti työntekijöitään pysyttelemään lähellä pommisuojiaUlkoministeri Haavisto: Sudanista evakuoimatta enintään viisi suomalaistaUlkoministeriö kehottaa suomalaisia poistumaan välittömästi Etiopiasta – taistelujen pelätään yhä kiihtyvänEvakuoituja yli 140, Haavisto huolissaan ajan riittämisestä: "Operaatio voi päättyä minä hetkenä hyvänsä, jos turvallisuustilanne käy mahdottomaksi"Ulkoministeri Haavisto: Afganistanista evakuoitu liki 140 – näin tiedotustilaisuus eteniSuomi saanut lähes puolet Afganistanista evakuoitavista turvaan – Haavisto: "Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja"
UlkomaatEtiopiaAfrikka

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:45
    Oikeudenkäynnit

    Mies jäljitti perhettään vuosia ja puukotti ex-vaimoaan Tampereen keskustassa

  • 05:39
    Nato

    Naton alukset Suomenlahdella: Kaksi tehtävää

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita

  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa