Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi saanut lähes puolet Afganistanista evakuoitavista turvaan – Haavisto: "Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja"

2:46Ulkoministeri Haavisto liikuttui tiedotustilaisuudessa – tämä Afganistanista evakuoitavien lasten tilanteesta tiedetäänNäin Haavisto liikuttui tiedotustilaisuudessa kertoessaan evakuoiduista lapsista
Julkaistu 22.08.2021 20:33

MTV UUTISET – STT

Suomen evakuoinnit Afganistanista ottivat sunnuntaina aimo harppauksen eteenpäin, kun ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kertoi Suomen saaneen Afganistanista ulos yhteensä 110 ihmistä.

Suomi pyrkii evakuoimaan ääriliike Talebanin valtaamasta Afganistanista yhteensä 240 ihmistä, joten työ on lähes puolivälissä.

Haaviston mukaan sunnuntaina on evakuoitu yli 50 ihmisen ryhmä, jossa on mukana useita Suomen suurlähetystön entisiä tai nykyisiä afganistanilaisia työntekijöitä ja heidän perheenjäseniään. Tätä ennen evakuoituja oli noin 60.

–  Hätäavun tarpeessa oman ilmoituksensa mukaan olevista Suomen kansalaisista ja Suomessa pysyvästi asuvista ulkomaalaisista on nyt saatu lähes puolet turvaan, Haavisto kertoi tiedotustilaisuudessa.

Haaviston mukaan ulkoministeriön virkamiesjoukon toimintakyky Kabulissa moninkertaistui lauantaina sen saatua avuksi Puolustusvoimien suojausjoukon. Ministeri luonnehti suojausjoukon roolin olleen keskeinen sille, että Suomen evakuoimien ihmisten määrä lähes kaksinkertaistui sunnuntain aikana.

– Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja, ministeri sanoi.

Puolustusvoimien valmiuspäällikkö, prikaatikenraali Kari Nisula arvioi tehostunutta toimintaa muun muassa sillä, että sotilasjoukon yhteydenpito eri maiden joukkojen johtoportaiden kanssa on sujuvampaa.

– Lisäksi yksinkertaisesti, kun sinne laitetaan käsipareja lisää, onhan siellä enemmän henkilöitä tekemässä, ohjaamassa, opastamassa, jolloin kyllä toiminta on varmasti tehokkaampaa, kun olosuhteet sen mahdollistavat, Nisula sanoi.

Siviilejä kuollut lentokentän läheisyydessä

Haaviston mukaan Kabulin tilanne on erittäin hauras. Kaupungissa ei ole tapahtunut suuria sotilaallisia yhteenottoja, mutta ministeri piti tietoja lisääntyneistä kotietsinnöistä ja pienemmistä yhteenotoista huolestuttavina.

– Turvallisuustilanne Kabulin lentokentän ympäristössä heikkenee päivä päivältä, Haavisto sanoi.

Kabulin lentokentän ympäristö on ollut päiväkausia kaaoksessa, kun tuhannet ulkomaalaiset ja afganistanilaiset yrittävät päästä pois Afganistanista. Britannian puolustusministeriö kertoi sunnuntaina, että kentän lähistöllä on saanut surmansa seitsemän afganistanilaista siviiliä.

Muun muassa Yhdysvallat on neuvonut kansalaisiaan välttämään Kabulin lentokenttää turvallisuussyistä.

Myös Haavisto sanoi, että Suomi on ottanut kentän turvallisuustilanteen huomioon evakuoinneissa.

– On ollut päiviä, jolloin emme ole voineet kutsua ihmisiä (lentokentän) portille sen vuoksi, että tilanne on kaoottinen, siellä on tallattu ihmisiä kuoliaaksi ja lapsia on hukkunut vanhemmiltaan, Haavisto kuvaili.

Yhteensä 240 evakuoitavaa

Suomeen evakuoitavista noin 70 on Suomen kansalaisia tai Suomessa oleskeluluvalla asuvaa. Lisäksi Suomi on luvannut turvaa 170 ihmiselle, jotka ovat olleet Suomen Kabulin-suurlähetystön, EU-edustuston tai sotilasliitto Naton työntekijöitä sekä heidän perheenjäseniään.

Haavisto on korostanut, että Suomi pyrkii tekemään evakuointeja mahdollisimman nopeasti.

Yhdysvallat on ilmaissut, että sen turvaamisoperaatio kentällä olisi päättymässä kuun lopussa, mahdollisesti jo sitä ennen. Yhdysvaltain operaation aikataulua kuitenkin pyrittäneen venyttämään, kun G7-ryhmän maat ovat koolla tiistaina keskustelemassa Afganistanin sekasortoisesta tilanteesta.

MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Lue tuoreimmat tiedot tästä

Lisää aiheesta:

Haavisto kertoo Kabulista evakuoitujen piinasta: Suurlähetystön turvahenkilöstö oli 58 tuntia jumissa bussissa Talebanin tiesulullaUlkoministeri Haaviston mukaan Afganistanista Suomeen evakuoitujen lukumäärä on tarkentunut 330 henkilöönEvakuoituja yli 140, Haavisto huolissaan ajan riittämisestä: "Operaatio voi päättyä minä hetkenä hyvänsä, jos turvallisuustilanne käy mahdottomaksi"Ulkoministeri Haavisto: Afganistanista evakuoitu liki 140 – näin tiedotustilaisuus eteniKaoottiset hetket odottavat suomalaissotilaita Kabulissa – tämä on pahin ja arvaamattomin paikka: "Silloin voi tapahtua vahingossa mitä vain"Harvat evakuointikoneet Afganistanista täyttyvät vauhdilla – kaupallisilla lennoilla ei ole asiaa Kabulin ilmatilaan
AfganistanPakolaisetUlkomaatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 5.9.15:40
    Maanjäristykset

    Maa järissyt jälleen Afganistanissa

  • 4.9.14:29
    Maanjäristykset

    Afganistanin maanjäristysten uhrimäärä kasvoi yli 2 200:aan

  • 2.9.13:24
    Maanjäristykset

    YK pelkää: Afganistanin maanjäristyksen uhrimäärä voi moninkertaistua – jo nyt yli 1400 kuollutta

  • 20.8.06:25
    Onnettomuudet

    Kymmeniä kuollut bussin ja rekan törmäyksessä Afganistanissa

  • 3.7.23:38
    Venäjä

    Venäjä tunnusti virallisesti Afganistanin Taleban-hallinnon