Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ulkoasiainvaliokunnassa halu avata Haaviston toimet uudelleen käsittelyyn – puheenjohtaja Niikko: "Viikossa on tapahtunut hyvin paljon"

26:30Mikä on totuus ulkoministeriön johtamiskiistassa?
Julkaistu 10.12.2019 06:01
Toimittajan kuva

Antti Mälkönen

antti.malkonen@mtv.fi

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps.) uskoo, että valiokunta ottaa ulkoministeri Pekka Haaviston toimet uudelleen käsittelyynsä. Asian ytimessä, Jaakko Loikkanen -ohjelmassa vierailleen Niikon mukaan nyt myös kokoomus kaipaa asian tarkempaa käsittelyä uusien tietojen tultua julki.

Ulkoasiainvaliokunta kuuli viime viikon tiistaina ulkoministeri Pekka Haavistoa suunnitelmista ja päätöksentekoprosessista liittyen Syyrian al-Holin leirin suomalaisten mahdolliseen kotiuttamiseen.

Lue myös: Ulkoministeriön sisäinen tiedote kiistää Pekka Haaviston syyllistyneen laittomuuksiin – henkilökunta hämmästelee johdon vahvaa asettumista ministerin puolelle

Tuolloin valiokunnan perussuomalaiset jäsenet esittivät, että asian ratkaisu olisi jätetty pöydälle ja siihen palattaisiin, jos tilanne niin vaatisi. Valiokunnan kannaksi tuli kuitenkin näkemys, jonka mukaan se oli saanut tarpeeksi tietoa asiassa ministeri Haavistolta.

– Viikossa on tapahtunut hyvin paljon tämän jälkeen. Ei ole mikään yllätys, että kokoomus on nyt samoilla linjoilla kuin perussuomalaiset, että tämä asia pitäisi avata vielä uudelleen, Niikko sanoo. 

"Tuominen kuultavaksi"

Valiokunta ei viime viikolla kuullut asiassa ulkoministeriön konsuliosaston päällikköä Pasi Tuomista, vaikka hän oli keskeinen osapuoli tapahtumasarjassa, ja johon ministeri Haaviston väitetyt toimenpiteet olivat kohdistuneet. Niikko kertoo olleensa itse yhteydessä Tuomiseen, ja tämä olisi Niikon mukaan valiokunnan käytettävissä.

– Kaikkien kannalta olisi nyt reilua ja oikeudenmukaista, että tämä keskustelu käytäisiin loppuun saakka, ja valiokunnan olisi saatava oikeaa tietoa oikeaan aikaan.

Niikon mukaan perussuomalaiset aikovat esittää välikysymyksen Pekka Haaviston toimista vielä tämän viikon aikana.

Lue myös: Haavisto porskuttaa eteenpäin ja vakuuttaa tarttuvansa ulkoministeriön työilmapiirin ja sisäisen tiedotuksen pulmiin: "Meillä on paljon petrattavaa"

Asian ytimessä.docPekka HaavistoUlkoministeriöKotimaa
Toimittajan kuva
Antti Mälkönen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Haaviston toiminta menee eduskunnan täysistunnon syyniinHaavisto-tutkinta: Hänen Haavisto-viestinsä vuodettiin perustuslakivaliokunnasta MTV Uutisille: "Vakava kolhu valiokunnan luottamuksellisuudelle"Ulkoministeri Pekka Haaviston virkarikosepäily ratkeamassa – vuoden asiaa pohtineella perustuslakivaliokunnalla kolme vaihtoehtoa, vastaus tulossa tiistainaHaavisto porskuttaa eteenpäin ja vakuuttaa tarttuvansa ulkoministeriön työilmapiirin ja sisäisen tiedotuksen pulmiin: "Meillä on paljon petrattavaa"Kyseenalaiseen valoon joutunut Haavisto on parhaillaan vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa – MTV Uutisten politiikan toimittaja: "Uskon, että tämä ei tähän jää"Enemmistö ulkoasiainvaliokunnasta tyytyväisiä Haaviston antamaan selvitykseen al-Holista – "Se on mysteerisuunnitelma minullekin, en ole ollut sellaista valmistelemassa"

Tuoreimmat aiheesta

Asian ytimessä.doc
  • 06:51
    Sairaudet ja taudit

    Hugo-vauva oli iloinen eikä itkenyt juuri koskaan – yhdessä yössä koko perheen elämä muuttui

  • ti06:51
    Lapsettomuus

    Jemina pohti usein, miksei näyttänyt äidiltään – vihdoin 18 vuoden salaisuus paljastui

  • 4.1.05:45
    Huumeet

    Kriisin synkkä seuraus Yhdysvalloissa: Vauvoille morfiinia teho-osastolla

  • 4.1.05:10
    Asunnottomuus

    Nina muistaa, kuinka sulki kotinsa oven viimeisen kerran: "Tajusin, että olen mokannut"

  • 3.1.05:38
    Huumeet

    Tohtori Fagan määräsi opioideja potilailleen seurauksia ymmärtämättä – "Lääkkeet tulivat kaltaisiltani lääkäreiltä"