Urheilun oikeusturvalautakunta on hylännyt Imatran Ketterän tekemän valituksen jääkiekon SM-liigan lisenssipäätöksestä.
Ketterä valitti SM-liigan lisenssikomitean toukokuussa tekemästä päätöksestä, jossa se hylkäsi imatralaisseuran hakemuksen liigalisenssistä kaudelle 2026–27.
Ketterä ei lisenssikomitean mukaan täyttänyt Liigan asettamia lisenssimääräyksiä. Erityisesti kohdat ottelutapahtumien olosuhteista ja seuran taloudenpidosta nousivat päätöksessä esiin.
Ketterä katsoi valituksessaan, että se oli täyttänyt kaikilta osin lisenssiehdot. Seura koki myös, että sitä ei ollut kohdeltu yhdenvertaisesti nykyisiin liigaseuroihin verrattuna. Ketterä katsoi Liigan syyllistyneen lisenssikomitean päätöksessä määräävän markkina-aseman väärinkäyttöön ja vaati päätöksen kohtuullistamista.
Oikeusturvalautakunta totesi ratkaisussaan liigalisenssin myöntämisen edellytysten osalta, että liigalisenssikomitea ei ollut menetellyt asiassa sovellettavaksi tulevien sääntöjen vastaisesti tai ylittänyt harkintavaltaansa päättäessään olla myöntämättä Ketterälle liigalisenssiä.
Lautakunta ei löytänyt myöskään näyttöä sille, ettei Ketterää olisi kohdeltu lisenssihaussa yhdenvertaisesti tai että päätös olisi ollut kilpailulainsäädännön vastainen.
Neljästä Urheilun oikeusturvalautakunnan jäsenestä Mikko Kohtala oli ratkaisusta osittain eri mieltä. Hänen mukaansa liigalisenssikomitea oli ylittänyt harkintavaltansa seuran riskiluokitusta koskevassa kohdassa. Jäsenen näkemyksen mukaan komitea ei olisi voinut käyttää Ketterän korkeaa riskiluokitusta itsenäisenä perusteena lisenssihakemuksen hylkäämiselle, koska prosessin aikana hoidetut maksuhäiriöt vaikuttivat yhä siihen.
Ketterä sai mahdollisuuden hakea lisenssiä SM-liigaan yllettyään päättyneellä kaudella nousunsa jo varmistaneen Jokerien vastustajaksi Mestiksen finaaleihin. Ratkaisun myötä SM-liigassa pelaa alkavalla kaudella 17 joukkuetta, joista kolme putoaa kevään päätteeksi kaksiportaiseksi muuttuvan sarjan niin kutsuttuun B-liigaan.

