Ukrainan parlamentti on hyväksynyt uuden korruptionvastaisen lain.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vahvistaa allekirjoittaneensa maan parlamentin hyväksymän uuden korruptiolain.
– Tämä takaa korruptionvastaisen elinten ja kaikkien lainvalvontaviranomaisten normaalin ja itsenäisen työn maassamme, Zelenskyi sanoi.
Uuden lain myötä korruptionvastaisille viranomaisille tehdään valheenpaljastuskokeita säännöllisin väliajoin.
Parlamentti hyväksyi lain aiemmin torstaina. Ennen parlamentin äänestystä uusi laki oli saanut Ukrainan korruptionvastaisten elinten hyväksynnän.
Kymmeniä mielenosoittajia kokoontui ennen äänestystä parlamenttirakennuksen ja presidentinlinnan lähelle vaatimaan lainsäätäjiä tukemaan uutta lakiesitystä.
Uusi laki korvaa aiemmin säädetyn, kiistellyn lain, joka rajoitti korruptionvastaisten elinten toimivaltaa.
Edellisen lain säätäminen johti suurimpiin mielenosoituksiin Ukrainassa sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainassa kolme vuotta sitten.
Lue myös: Zelenskyi seisoo allekirjoittamansa kiistellyn lakiesityksen takana – asiantuntijan mukaan länsimaat odottivat liikoja Ukrainan korruptionvastaisilta toimilta
Uusi laki kerää kiitosta Ukrainasta ja Euroopasta
Ukrainan presidentin kanslian päällikkö Andri Jermak suhtautui myönteisesti parlamentin päätökseen ja ylisti ukrainalaisia, jotka olivat protestoineet lain edellistä versiota vastaan.
– Kaikki ovat voittajia, mutta ennen kaikkea Ukraina on voittaja, hän kirjoitti sosiaalisessa mediassa.
Tuore pääministeri Julija Svyrydenko sanoi lausunnossaan, että uusi laki poistaa korruptionvastaisen elinten työhön puuttumisen riskin ja vahvistaa koko lainvalvontajärjestelmää.
– Tämä on selkeä vastaus yhteiskunnan ja eurooppalaisten kumppaniemme odotuksiin.
Euroopan komission tiedottaja kommentoi AFP:lle, että hyväksymällä uuden lain Ukrainan parlamentti puuttunut keskeisiin huolenaiheisiin korruptionvastaisten elinten riippumattomuudesta.
– Mielestämme uusi laki vastaa Nabun ja Sapon riippumattomuuden keskeisiin haasteisiin, tiedottaja sanoi.
Nabu tutkii valtionvirastoissa esiintyvää korruptiota, kun taas Sapo ajaa korruptiosyytteitä muita tahoja vastaan. Nabu on paljastanut laajalle pesiytynyttä korruptiota, johon ovat syyllistyneet myös Zelenskyin hallinnon edustajat.
Uutista päivitetty 31.7.2025 kello 16.07.