Ukrainan parlamentti on hyväksynyt uuden korruptionvastaisen lain.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vahvistaa allekirjoittaneensa maan parlamentin hyväksymän uuden korruptiolain.
– Tämä takaa korruptionvastaisen elinten ja kaikkien lainvalvontaviranomaisten normaalin ja itsenäisen työn maassamme, Zelenskyi sanoi.
Uuden lain myötä korruptionvastaisille viranomaisille tehdään valheenpaljastuskokeita säännöllisin väliajoin.
Parlamentti hyväksyi lain aiemmin torstaina. Ennen parlamentin äänestystä uusi laki oli saanut Ukrainan korruptionvastaisten elinten hyväksynnän.
Kymmeniä mielenosoittajia kokoontui ennen äänestystä parlamenttirakennuksen ja presidentinlinnan lähelle vaatimaan lainsäätäjiä tukemaan uutta lakiesitystä.
Uusi laki korvaa aiemmin säädetyn, kiistellyn lain, joka rajoitti korruptionvastaisten elinten toimivaltaa.
Edellisen lain säätäminen johti suurimpiin mielenosoituksiin Ukrainassa sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainassa kolme vuotta sitten.