Viime talveen verrattuna Ukrainalla menee nyt paljon huonommin, sillä jopa 70 prosenttia maan sähkön- ja lämmöntuotannosta on tuhottu.
Ukrainalla on edessään kriittiset talvikuukaudet, jotka koettelevat myös tavallisia ukrainalaisia.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK käynnistää sisäministeriön kumppanina energiatuotannon laitteiden ja kaluston lahjakeräyksen, jonka nimi on "Autetaan Ukraina talven yli". Mukaan kutsutaan suomalaisia yrityksiä.
Ukraina ei EK:n johtajan Petri Vuorion mukaan selviä ilman apua.
– Viime talveen verrattuna tilanne Ukrainassa on mennyt hurjasti huonompaan suuntaan. Tilanne on erittäin kriittinen nyt, kun lämmityskausi ja talvi lähestyvät, Vuorio kertoi Huomenta Suomen lähetyksessä.
Jopa 70 prosenttia Ukrainan sähkön- ja lämmöntuotannosta on tuhottu. Seuraukset tuntuvat koko yhteiskunnassa – niin taloudessa kuin ihmisten arjessakin.
– Tavalliset ukrainalaiset kärsivät, Vuorio sanoi.

