Laulaja-juontaja Roope Salminen tuomittiin perjantaina sakkorangaistukseen pakottamisesta seksuaaliseen tekoon. Tuomiolauselmasta ilmenee, että hän suuttui kanssakäymisen laadusta eri mieltä olleelle uhrilleen.
Salminen oli tutustunut naiseen muutamaa kuukautta aiemmin keväällä 2015. Rikos tapahtui saman vuoden elokuussa.
Yhteinen juhliminen oli päättynyt uhrin asunnossa tilanteeseen, jossa alaruumiistaan alastomaksi riisuuntunut Salminen oli sängyllä lusikka-asennossa humalaista uhriaan vasten. Naisen kämppäkaveri oli nähnyt tilanteen ja huomannut myös, että uhrin housut oli otettu pois. Salminen kiisti riisuneensa naisen.
Kämppäkäveri oli patistanut Salmista lähtemään asunnolta. Vahvassa humalassa ollut uhri ollut kyennyt reagoimaan tilanteeseen.
Lue myös: Roope Salmiselle tuomio pakottamisesta seksuaaliseen tekoon – humalainen uhri havahtui, kun housuja nyittiin pois päältä
Halusi selvittää asian
Tapauksen jälkeen uhri oli kokenut olonsa hyväksikäytetyksi ja laittanut Salmiselle viestiä Whatsappissa. Keskustelu on kirjattu Helsingin käräjäoikeuden tuomiolauselmaan.
Nainen aloitti keskustelun kertomalla, että "meni yli eile". Kaksikko alkoi sopia tapaamista Salmisen keikan jälkeen samalle yölle.
– Tuun keikan jälkeen. Jos sun kämppis ei potki mua ulos TAAS, Salminen vastasi.
Kaksikko täsmensi tapaamissuunnitelmia.
– Voit kuunnella puol tuntii mun vitutustilitystä, asianomistaja kirjoitti.
Keskusteluun tuli tässä vaiheessa muutaman tunnin tauko, jonka jälkeen nainen jatkoi:
– Voidaan nähä mut älä tuu yöks?
– Miksss, Salminen vastaa.
Hän tiedusteli naiselta, miksei hän voisi jäädä yöksi asunnolle.
– Koska jengi on täällä mulle vittuuntunu eikä tänne tarvii ylimääräsii nyt. shit is depressing, nainen vastaa.
– Ois super kivaa tulla ja tuottaa sulle orgasmi tho, Salminen kirjoittaa.

