Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tyttöjä rohkaistaan elokuvantekoon – "1980-luvulla syntyneistä yksi naisohjaaja saanut rahoituksen pitkälle elokuvalle"

2:01Tyttöjä rohkaistaan elokuvanteon saloihin
Julkaistu 04.06.2018 20:05
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Tyttöjä yritetään innostaa elokuvan maailmaan. Helsingin Suvilahdessa kolmekymmentäviisi 13-17 -vuotiasta nuorta on aloittanut Girls Film! -työpajaviikon elokuvanteon saloihin. Asiantuntijan mukaan alaa varjostaa sukupuolten välinen epätasa-arvo.

– Naisen pitää tehdä enemmän esimerkiksi lyhytelokuvia ennen kuin hän pääsee tekemään pitkää elokuvaa. Nainen joutuu todistamaan, että hän on yhtä lailla kykenevä tekemään hyviä leffoja, kertoo työpajan tuottaja, elokuvantekijä Riitta Ryhtä Euphoria Borealis -yhdistyksestä.  

Ryhtä avaa suomalaista nykytilannetta rahoituksen kautta.

– 1980-luvulla syntyneistä yksi naisohjaaja on saanut rahoituksen pitkälle elokuvalle. Balanssi ei toimi kyllä lainkaan, Ryhtä kommentoi.

Tytöt
Nuoret, Helsingistä Äkäslompoloon, avajaispäivänä Suvilahden Oranssilla. Innostus kohoaa, ideat hahmottumassa, perjantaina teokset nähtävissä elokuvateatterin kankaalla.

– Itselle inspiraatiota antaa tällaiset elokuvat kuin Wonderwoman, että naisetkin pystyy olemaan supersankareita, sanoo kuopiolainen Iisa Pellikka.

– Jotain sellaista haluaisin tehdä, missä nainen on se sankari sitten loppujen lopuksi, pohtii Äkäslompolasta asti Helsinkiin saapunut Taika Karinen. 

– Haluaisin oppia editoimaan paremmin ja kuvaamaan, toivoo ylöjärveläinen Adelina Suvanto. 

– Tykkään kirjoittaa tosi paljon. Käsikirjoittaminen kiinnostaa ja kuvaaminenkin, kertoo espoolainen Kia Bessonoff.

"Nainen ei ole missään nimessä altavastaaja"

Työpajassa tärkeintä on kokeilla elokuvanteon eri osa-alueita – kuitenkin niin, että valmiit elokuvat näytetään valkokankaalla jo perjantaina. 

– Tärkeintä minulle on se, että saa tehdä yhdessä hienoja elokuvia, tuumaa helsinkiläinen Fanni Laukkanen. 

– Ideoita on paljon. Esimerkiksi aikuiset luulee, että menee ja tekee kaikkea tosi pahaa ja se ei välttämättä ole niin, sanoo Madelin Fuks Hyvinkäältä. 

– Haluaisin kertoa elokuvassani välittämisestä, ideoi Emilie Autero.

– Haluamme rohkaista tyttöjä uskomaan, että nainen ei ole missään nimessä altavastaaja elokuva-alalla, vaan pystyy ihan samoihin asioihin kuin miehet, toteaa Ryhtä.

"Roolimalleilla iso merkitys" 

Mitä mieltä olette suomalaisesta elokuvamaailmasta?

– Hyvin miespainotteinen mun mielestä ja enemmän naisia saisi tulla valtaan, sanoo Janette Pitkänen Vantaalta.

– Roolimallien osuus on ainakin itsellä tosi iso, että sitten kun näkee yhden naisohjaajan, niin tulee sellainen fiilis, että kyllä minäkin pystyn siihen. Sillä on tosi iso merkitys, vantaalainen Saara Kummu. 

Työpajan aikana valmistuneiden elokuvien ensi-ilta on elokuvateatteri Orionissa perjantaina 8.6. kello 14.30 - 16.00.

Lisää aiheesta:

Turku on netonnut miljoonia kansainvälisillä elokuvilla: "Väki oli haltioissaan"Mikko Raita on tuorein suomalainen Oscar-voittaja – kertoo, miksi Suomesta ei juuri lähde maailmalle kansainvälisiä elokuvamenestyjiäSuomalaiset kauhuelokuvat menestyvät maailmalla – 12-vuotiaana Pahanhautojan pääosan näytellyt Siiri Solalinna: "Pistin jossain kohdissa silmät kiinni"Suomalaisnaiset törmäsivät tilanteisiin, joissa sukupuoli on este ja aiheuttaa älytöntä kohtelua – ohjasivat elokuvan kokemuksistaan Talkootyönä syntynyt ensi-iltaelokuva Äiti on uuden polven elokuvatyöntekijöiden raadollinen intohimoprojekti – "Emme ole budjetin takia joutuneet tekemään kompromisseja" Yhdysvaltoihin tähyilevä suomalaisohjaaja palaa Cannesin glamourin keskeltä Juice-elokuvan pariin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:31
    Onnettomuudet

    Konekiväärin toimintahäiriö aiheutti tilanteen Kainuun prikaatissa

  • Eilen22:09
    Sähkökatkot

    Jyväskylässä tuhansia sähköttä – syy selvisi

  • Eilen21:36
    Kalajoki

    Kalajoella pistetään puku päälle, kun koulussa on uunimakkaraa

  • Eilen21:11
    Lentokentät

    Airbusin koneisiin määrätään turvallisuuspäivityksiä – voi vaikuttaa Finnairiin

  • Eilen20:52
    Itsenäisyyspäivä

    Itsenäisyyspäivänä ainakin kuusi mielenosoitusta Helsingissä – lentokieltoalue aiempaa laajempi