Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Työministeri Satonen tapaa järjestöjä työmarkkinamallista – opettajat valmiudessa järeisiinkin painostustoimiin

Opetusalan ammattijärjestö OAJ on poikkeuksellisesti valmiudessa järeisiinkin painostustoimiin, jos hallitus ei peräänny lain valmistelusta.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ on poikkeuksellisesti valmiudessa järeisiinkin painostustoimiin, jos hallitus ei peräänny lain valmistelusta.Lehtikuva
Julkaistu 16.01.2024 05:35

MTV UUTISET – STT

Opettajilla alkaa mitta täyttyä hallituksen suunnitelmiin viedä vientivetoinen työmarkkinamalli lakiin. Opetusalan ammattijärjestö OAJ on poikkeuksellisesti valmiudessa järeisiinkin painostustoimiin, jos hallitus ei peräänny lain valmistelusta.

– Jos jotain toimia teemme, pitää niillä olla myös vaikuttavuutta ja tuloksia. Tässä on kuitenkin pitkin syksyä jotkut liitot tehneet ulosmarsseja ja lakkojakin on tulossa. Tuntuu, että niillä ei ole ollut mitään vaikutuksia, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto STT:lle.

Työministeri Arto Satonen (kok.) tapaa tänään työmarkkinajärjestöt ja valtakunnansovittelijan tilaisuudessa, jossa on määrä keskustella työmarkkinamallista nyt, kun sitä koskevat lausunnot on saatu. Opettajien lisäksi muun muassa hoitajajärjestöt odottavat tapaamisen antia kiinnostuneina.

Murto sanoo, että OAJ:n ylin päättävä elin eli valtuusto on jo antanut hallitukselle mandaatin tehdä päätökset tarvittavista järjestöllisistä toimista. Järjestön hallitus päättää keskiviikkona, mikä on seuraava askel edetä. Se on Murron mukaan kiinni siitä, mihin asentoon hallitus ja työministeri asemoituvat Satosen tilaisuuden jälkeen.

– Teemme myös kokonaistarkastelun tilanteesta ja siitä, mitkä toimet ovat tarkoituksenmukaisia ja vaikuttavia, Murto sanoo.

Hän toivoo, että Satosen viesti olisi yhteiseen neuvottelupöytään palaaminen.

– Toivon, että työministeri ja hallitus vielä aidosti arvioisivat sitä, että lakiin vietävä vientimalli ei ole kenenkään näkökulmasta järkevä. Työministeri on itsekin todennut, että se ei ole paras ratkaisu, eikä valtakunnansovittelija puolla sitä.

Hengenhätää ei ole

Vientivetoinen työmarkkinamalli tarkoittaa, että vientialojen palkankorotusten prosentuaalinen taso asettaisi katon muiden alojen palkankorotuksille. Hallitusohjelman mukaan lakiin kirjattaisiin, että valtakunnansovittelija ei voisi sovintoehdotuksissaan ylittää palkankorotusten yleistä linjaa.

Taustalla ovat vuonna 2022 kunta-alalle poikkeuksellisesti sovitut yleistä linjaa suuremmat palkankorotukset valtakunnansovittelijan tekemän sovintoesityksen mukaisesti.

Murto katsoo, että uutta mallia olisi hyvä rakentaa neuvotteluteitse ja vaiheittain.

– Tässähän ei sinänsä mitään hengenhätää ja kiirettä ole. Meillä on kunta- ja hyvinvointialalla palkkaohjelma vuoteen 2027, joten kyllä tässä olisi aikaa rakentaa toimivaa hyvää systeemiä työmarkkinoille ihan rauhassa niin, että se olisi kaikkien etu, Murto sanoo.

Kynnyskysymykset erillään

Palkansaajien keskusjärjestö SAK katkaisi ennen joulua työnantaja- ja työntekijäliittojen keskustelut vientivetoisesta mallista, koska hallitus ei ole suostunut laajentamaan neuvotteluita muihin työelämäuudistuksiin. SAK:n jäsenjärjestöt ja jotkut STTK:laiset ja akavalaiset liitot ovat protestoineet hallitusta vastaan laajasti lakoilla.

Murto uskoo, että mahdolliset työrauhahäiriöt vain lisääntyvät, jos palkkamallista säädetään lailla.

– En pidä miltään osin hyvänä sitä, että poliitikot sekaantuisivat työmarkkinamalliin ja jos malli viedään lakiin, sillä olisi isoja vaikutuksia neuvottelujärjestelmään.

Toisin kuin SAK, OAJ haluaa pitää työelämän muutoksia koskevat kynnyskysymyksensä erillään työmarkkinamallia koskevista neuvotteluista.

– Emme me voi tehdä kompromissia, jolla kuitattaisiin vientivetoinen työmarkkinamalli sillä, että saisimme joitakin muita työelämäheikennyksiä pois pöydältä. Se ei meille käy.

OAJ:n kynnyskysymyksiä hallituksen kaavailemissa työelämän uudistuksissa ovat määräaikaisten asema, aikuiskoulutustuki ja palkaton ensimmäinen sairauspäivä. Sairauspäivä ei Murron mukaan tosin vaikuta olevan työnantajapuolellakaan mitenkään isossa intressissä.

Lausuntokierros työmarkkinamallia ja sovittelujärjestelmän uusimista koskevista hallitusohjelmakirjauksista päättyi viime viikolla. Lausunnoissa työntekijäjärjestöt odotetusti pitkälti tyrmäsivät mallin, mutta myös muun muassa Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien KT lausunto oli kriittinen.

Lisää aiheesta:

Opetusalan ammattijärjestö aloittaa valmistelun kohti "palkkavaaleja"Analyysi: Työmarkkina-pokeria pelataan tällä viikolla piilossa – tässä ovat pelimerkitOAJ:n Murto palkankorotuksista MTV:lle: Puhdas vientimalli ei ole vaihtoehto"SAK ei peru mielenosoitusta, opettajat valmiudessa jo lakkoihinkinAkava hakee kompromissia hallituksen kanssa – varautuu kuitenkin työtaisteluihin Työministeri Satonen penää neuvottelutulosta kiistellystä työmarkkinamallista – "Kansakunnan kannalta merkittävä asia"
Orpon hallitusKoulutusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Orpon hallitus
  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin

  • 18:30
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Hanke vastuuton"

  • 18:19
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu

  • 16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • 12:37
    Liikenne

    MTV Uutisten tiedot: Länsiradasta kokoustetaan iltapäivällä – nämä asiat ovat pöydällä