Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tynkkynen puheenjohtajavaalin aattona: "Täällä kyseenalaistetaan puolueen toiminta minua kohtaan"

– Olen saanut paljon tukea eri puolilta Suomea, sanoo perussuomalaisista erotettu Sebastian Tynkkynen.
– Olen saanut paljon tukea eri puolilta Suomea, sanoo perussuomalaisista erotettu Sebastian Tynkkynen.Lehtikuva
Julkaistu 31.10.2015 14:30

MTV UUTISET – STT

Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen aloitti järjestön syyskokouksen aamulla rennoissa tunnelmissa hänen ympärillään viime viikkoina velloneesta kohusta huolimatta.

Seinäjoella järjestettävä syyskokous valitsee huomenna sunnuntaina nuorisojärjestölle puheenjohtajan ensi vuodeksi, ja Tynkkynen on ilmoittanut olevansa käytettävissä.

Tänään nuorisojärjestö muun muassa hyväksyy uuden periaateohjelmansa ja käsittelee syyskokoukselle tehtyjä suoria jäsenaloitteita. Jäsenaloitteissa vaaditaan esimerkiksi suomalaisen alkoholipolitiikan vapauttamista, Sveitsin mallin mukaisia sitovia kansanäänestyksiä Suomeen sekä laajan autonomian myöntämistä Suomen maakunnille.

Tynkkysen ympärillä kuohuu

Tynkkysen ympärillä on riittänyt viime aikoina kuohuntaa, sillä perussuomalaisten puoluehallitus erotti hänet puolueesta viime viikolla. Puoluehallitus perusteli erottamista sillä, että Tynkkynen oli julkaissut perussuomalaisten yhteiskokousta vaatineeseen nettivetoomukseen keräämänsä nimet ilman lupaa.

Tynkkysen erottaminen on herättänyt paljon huomiota, sillä hänet valittiin elokuun puoluekokouksessa perussuomalaisten kolmanneksi varapuheenjohtajaksi.

Tynkkysen mukaan vastoinkäymiset emopuolueessa eivät ole pilanneet hänen mahdollisuuksiaan tulla valituksi uudelleen nuorisojärjestön puheenjohtajaksi –  pikemminkin päinvastoin.

– Olen saanut paljon tukea eri puolilta Suomea. Täällä kyseenalaistetaan todella voimakkaasti se miten puolue on toiminut minua kohtaan. Se koetaan vääräksi, Tynkkynen sanoi STT:lle. 

"Tiukka fifty-fifty-äänestys" 

Tynkkysellä on puheenjohtajavalinnassa yksi vastaehdokas: Samuli Voutila, 26-vuotias yrittäjä Kuopiosta.

Voutila arvioi tänä aamuna, että sunnuntain puheenjohtajavalinnasta tulee tiukka ”fifty-fifty-äänestys”.

Voutila myöntää asettuneensa ehdolle osittain juuri Tynkkysen ja puoluejohdon tulehtuneiden välien takia. Hän haluaa osaltaan turvata nuorisojärjestön toimintaedellytykset.

– Totta kai se on iso ongelma, jos nuorisojärjestön puheenjohtaja ja puoluehallitus ovat ilmiriidoissa keskenään, Voutila sanoi STT:lle. 

Lisää aiheesta:

Ano Turtiainen avautuu potkuistaan perussuomalaisista: "Puoluejohdon reagointi paljastaa, että olen oikea uhka heidän linjalle"Halla-aho: Osa PS-nuorista suhtautuu perussuomalaisten linjaan vihamielisesti, keskustelu ei olisi ratkaissut erimielisyyksiäPerussuomalaisten nuorisojärjestön fasistikohun käynnistäjä haluaisi vielä pysyä puolueen jäsenenä – "Jos sieltä tulee potkut, niin Suomen Sisu on varmaan se jossa toimin"Soini: Perussuomalaisten nuorten tyyli ei välttämättä muutuTynkkynen valmis oikeustoimiin PS:n puoluehallitusta vastaanUudelleen valittu Tynkkynen: Potkujen perumisesta puhuttu puoluejohdon kanssa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin

  • 19:23
    Onnettomuudet

    Kuljettaja törmäsi lapseen suojatiellä Lohjalla