Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Tuttu Kimi on palannut – Räikkönen jätti tunteilut ja tyhjensi pajatson jo puolivälissä kysymystä

Kimi Räikkönen ajaa viimeistä kisaviikonloppuaan Ferrarilla, mutta sitä hän ei halua ajamiseen keskittyessään muistella.
Kimi Räikkönen ajaa viimeistä kisaviikonloppuaan Ferrarilla, mutta sitä hän ei halua ajamiseen keskittyessään muistella.imago/Jan Huebner/ All Over Press
Julkaistu 24.11.2018 06:30
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kimi Räikkönen ehti kuunnella viimeisen kysymyksen vain puoleenväliin, kunnes vastasi yhdellä sanalla ja poistui haastattelusta ennen viimeisen Ferrari-kisansa tositoimien alkamista.

Räikkösen viikonloppu Abu Dhabissa alkoi tunteikkailla hetkillä, kun Ferrarin väki järjesti hänelle keskiviikkona yllätysläksiäiset. Suomalaiskuski kertoi myöhemmin tiimin nettisivuilla valtavasta arvostuksesta, jonka sai tuntea tallin työkavereilta.

LUE LISÄÄ: Ferrarin väen kunnianosoitus kosketti Kimi Räikköstä läksiäisissä – "Halusin kiittää heitä kaikkia"

Perjantaina ajettujen F1-harjoitusten jälkeen Räikkönen oli kuitenkin vaihtanut mielentilansa täysin kisatekemiseen. C Moren varikkotoimittaja Mervi Kallio ehti vain aloittaa kysymyksensä tunteikkaasta viikonlopusta, kun Kimillä oli jo kiire pois paikalta.

– Mietitkö yhtään sitä, että tämä on sun viimeinen viikonloppu...

– En, Räikkönen tokaisi ja jatkoi matkaansa.

Aivan näin vähäsanainen Räikkönen ei kuitenkaan avauspäivästä ollut. Ferrari testasi iltapäivän treeneissä ensi vuoden osiaan ja pääsi iltavaloissa jo hyvin lähelle Valtteri Bottaksen kärkiaikaa.

– Ensimmäinen oli vähän hankala, mutta toinen oli jo paljon parempi. Katsotaan, mihin se huomiseksi menee, mutta aika lähekkäin näyttivät kaikki olevan, Räikkönen totesi.

– En tiedä, (onko se) yllättävää, mutta perjantait ovat aina vähän mitä ovat. Huomennahan sen näkee sitten.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen kauniit sanat itkettivät Ferrari-pomon vaimoa – "Minun tulee ikävä"

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkönen yllätettiin – Jäämiehen silmät kirkastuivat venäläisestä läksiäislahjasta: "Tuolla pääsee hyvin viruksesta eroon"Kimi Räikkönen sai Robin-pojaltaan nasevan palautteen kolaristaan – isältä unohtui kartingissa itse jankuttamansa opetusKimi Räikkönen väläytti tv-haastattelussa huumorintajuaan: kylmänviileää analyysia seurasi todellinen helmi – "Kyllä, olen vanha"Kotiin karannut Kimi Räikkönen tiivisti testijakson tyypilliseen tapaansa: "On parempi odottaa muutama viikko"Kimi Räikkösellä oli taas aikaa pysähtyä haastatteluun – viimeisen Ferrari-kisan ainutlaatuisuus pysyy silti tiukasti pois mielestäKimi Räikkösen kotisimulaattori nauratti F1-kuskeja – ”Sanoin heille, ettei kannata tuhlata rahaa siihen”
F1Kimi RäikkönenFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa