Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijat: Köyhien maiden on saatava saastuttaa, jotta nälkä voitetaan – rikkaiden maiden täytyy siirtyä kohti kasvisruokaa

Julkaistu 17.09.2019 06:26

MTV UUTISET – STT

Kehittyvien maiden on lisättävä merkittävästi kasvihuonekaasupäästöjään ja vedenkulutustaan, jotta ne pääsevät eroon aliravitsemuksesta.

Tämä käy ilmi yhdysvaltalaisen Johns Hopkinsin yliopiston tutkijoiden tuoreesta julkaisusta. Tutkimuksesta julkaistiin artikkeli Global Environmental Change -lehdessä.

Tutkijat kehittivät mallin, jolla arvioidaan ympäristö- ja vesijalanjälkeä yksilön ja kokonaisten maiden tasolla. Malli tarkastelee sitä, miten ruokavalion muutokset 140 maassa vaikuttaisivat kasvihuonekaasupäästöihin ja puhtaan veden kulutukseen. Erityisesti tutkimuksessa tarkasteltiin erilaisten kasvispainotteisten ruokavalioiden vaikutusta päästöihin.

h_55233632
Intialaisen tiwa-heimon jäsenet valmistivat tulella vuohen ja kanoja. Kuva: EPA.

Tutkija Keeve Nachmanin mukaan keskustelu ilmastonmuutoksen vaikutusten pienentämisestä ei useinkaan ota huomioon sitä, että moni maa kärsii aliravitsemuksesta.

–  Jotta maat pääsisivät tilanteeseen, jossa ne eivät kärsi kroonisesta aliravitsemuksesta, näissä maissa pitää syödä enemmän, ja sitä myötä niiden pitää kasvattaa hiilijalanjälkeään, Nachman summaa.

h_55354951Arganistanissa maanviljelijät keräsivät viinirypäleitä heinäkuussa. Viinirypäleet kasvavat maassa erinomaisesti otollisten luonnonolojen vuoksi. Kuva: EPA.

Nachmanin mukaan tämä tarkoittaa sitä, että rikkaiden maiden asukkaiden on siirryttävä nopeammin suosimaan kasvipainotteista ruokavaliota, jotta vaikutusta saadaan tasattua.

Täysvegaaniutta ei välttämättä vaadita

Tutkijat pitivät kuitenkin kannustavana sitä, että mallin mukaan ihmisten ei tarvitse luopua eläinkunnan tuotteista kokonaan. Esimerkiksi ruokavaliolla, johon kuuluu pieniä kaloja ja nilviäisiä, on lähes yhtä pieni vaikutus ympäristöön kuin vegaaniruokavaliolla.

Tutkijat myös havaitsivat, että vähentämällä eläinkunnan tuotteiden osuutta ruokavaliossa kolmasosaan aiemmasta, ruokavalion aiheuttama ilmasto- ja vesijalanjälki oli pienempi kuin perinteisen kasvisruokavalion, johon kuuluvat maitotuotteet ja muun muassa kananmuna.

h_55254752Ecuadorilainen, 76-vuotias Angelina Altamirano töissä hänen omalla pellollaan kesäkuussa. Kuva: EPA.

Nachmanin mukaan osa ruokavalion muutoksen suurimmista esteistä liittyy siihen, etteivät ihmiset halua luopua tietyistä ruuista kokonaan.

– Siksi onkin innostavaa, että mallintamiemme ruokavalioiden joukossa on sellaisia, jotka eivät vaadi täysin pudottamaan pois tiettyjä eläinkunnan tuotteita, vaan kyse on vivahteikkaammasta lähestymistavasta.

Lisää aiheesta:

60 satoa jäljellä – uutuuskirja avaa, mitä lapsemme syövät 30 vuoden päästäMaailman ruokaturva on liian heikolla pohjalla – asiantuntija: "Ruoka riittäisi, jos paikalliseen tuottavuuteen investoitaisiin enemmän"Nollahiilipolitiikka johtaa köyhyyskatastrofiin, mutta ei edistä ilmastonsuojelua, sanoo Nobel-ekonomisteja johtanut tutkijaSyke: Turvemaita on poistettava viljelystä ja eläintuotteita käytettävä vähemmän – "Epäreiluin ruokamurros on tekemättä jätetty ruokamurros"Raportti: Noin puolet maailman väestöstä saa joko liikaa tai liian vähän ravintoa – näin ilmiö vaikuttaa kuolemiinLiha, suklaa ja juusto ovat ruokamaailman pahiksia – näin syöt ympäristöä säästävästi
TiedeTutkimustuloksetNälänhätäIlmastonmuutosUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tiede
  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"

  • ke15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • ti17:27
    Musiikki

    Tämän ikäisenä kuultu musiikki on sinulle merkityksellisintä – suuri suomalaistutkimus selvitti

  • ma19:15
    Mielenhallinta

    Haluatko tehdä järkevän päätöksen? Nuku yön yli!

  • 26.10.12:01
    Sokeri

    Makeutusaineilla on yhteys muistin heikkenemiseen – näin paljon ikääntyminen kiihtyi