Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman ruokaturva on liian heikolla pohjalla – asiantuntija: "Ruoka riittäisi, jos paikalliseen tuottavuuteen investoitaisiin enemmän"

10:06Miten ruoka saadaan maailmassa riittämään?Katso videolta, millainen ruokajärjestelmä olisi asiantuntijan mukaan paras mahdollinen
Julkaistu 06.03.2023 21:48
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

YK:n alainen kansainvälinen maatalousrahasto tukee maataloutta ja edistää ruokaturvaa maailmanlaajuisesti. Huomenta Suomessa vieraillut järjestön apulaisjohtaja Satu Santala kertoo, että ilmastonmuutos, Ukrainan sota ja koronapandemia ovat vaikeuttaneet ruuantuotantoa monilla alueilla.

Ilmastonmuutoksen myötä sääolosuhteista on tullut vaikeammin ennustettavia ja sään ääri-ilmiöitä on aiempaa enemmän.

Venäjän hyökkäys Ukrainaan on puolestaan nostanut niin ruuan kuin lannoitteiden ja polttoaineidenkin hintaa.

– Monet pienviljelijät kehittyvässä maissa eivät enää pysty hankkimaan niitä tarpeita, joita he tarvitsevat viljelemiseen. Maaseuduilla asuvat ihmiset ovat nälänhädän partaalla tai eivät saa riittävän monipuolista ja terveellistä ravintoa, Santala kertoo.

Kriittisin tilanne on hänen mukaansa tällä hetkellä Afrikan sarvessa, jota koettelee kuivuus muiden ongelmien lisäksi.

Maatalousrahaston tavoitteena on muun muassa lisätä ruuan tuottavuutta ja samalla tukea paikallisia elinkeinoja kehittyvissä maissa.

– Etsimme yleensä kaikkein köyhimmät maaseutualueet ja siellä työskennellään yhdessä pienyrittäjien ja pienviljelijöiden kanssa, Santala kertoo.

– Tuemme ihmisten omaa elinkeinoa ja pärjäämistä, jolloin heidän ei esimerkiksi tarvitse välttämättä muuttaa pois maaseudulta.

Yhteistyössä paikallisten kanssa

Maatalousrahasto toimii yhdessä kehittyvien maiden hallitusten ja paikallisten yhteisöjen kanssa investoimalla paikallisiin hankkeisiin.

Hankkeet voivat käytännössä tukea esimerkiksi naisten luku- ja laskutaitoa tai mahdollistaa pienlainojen myöntämisen.

– Työn tuloksia ja vaikutuksia seurataan todella tarkasti, ja näemme, että niitä tapahtuu. On mahtavaa kohdata näitä ihmisiä, jotka ovat pystyneet kasvattamaan omaa ruuantuotantoa tai tulojaan ja saaneet esimerkiksi lapsensa kouluun, Santala kertoo.

Hänen mukaansa maatalousrahaston edellisellä rahoituskaudella 77 miljoonan maailmaan köyhimpiin kuuluvan ihmisen tulot nousivat hankkeiden aikana 10 prosenttia tai enemmän.

Ruuantuotantoa pitäisi vahvistaa paikallisesti

Santalan mukaan Ukrainan sota on osoittanut, että globaali ruuantuotanto ei ole riittävän vahvalla pohjalla. 

– Ruokaturva perustuu siihen, että monet maat ovat hyvin riippuvaisia ruuasta, jota tuodaan muutamasta maasta, Santala sanoo.

Hänen mukaansa ruokaturvan pitäisi tukeutua paikalliseen ja kotimaiseen ruuantuotantoon niin monipuolisesti kuin se on mahdollista. Ideaalissa tilanteessa ruokaa siis tuotettaisiin  ympäristöystävällisesti mahdollisimman lähellä paikkaa, jossa se kulutetaan. 

– Esimerkiksi monissa Afrikan maissa voitaisiin olla varsin omavaraisia ruuantuotannon suhteen, jos maatalouden tuottavuuteen investoitaisiin riittävästi.

Lisää aiheesta:

Ruokakriisi on hälyttävä monilla maailman alueilla – "Ihmiset itkivät ilosta, kun saivat ruoka-apua"Rikkaat yhtiöt pumppaavat köyhässä Somaliassa öljyä – maan nuoret ovat toiveikkaita öljyvarojen hyödyistä, mutta tuleeko unelmista totta?Punaisen Ristin edustaja varoittaa pahenevista luonnonkatastrofeista: "Ennakoivaa toimintaa on lisättävä"YK:n raportti: Ruokakriisi uhkaa sysätä monet maat nälänhätään – jo yksi kymmenestä kärsii aliravitsemuksestaUkrainan sota sulki 400 miljoonan ihmisen vilja-aitan ovet – "Kriittisesti nälkäiset lisääntyvät 45 miljoonalla"Ilmastonmuutos koettelee senegalilaisten arkea – kiinnostaako avustustyö? Voita matka ja tutustu toimintaan Senegalissa päästökompensoidulla matkalla
UlkomaatHuomenta SuomiMaatalousNälänhätä

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 16:12
    Alexander Stubb

    Suora lähetys kello 17: Stubb puhuu suomalaismedialle Latviassa

  • 15:47
    Israelin ja Hamasin sota

    Ihmisoikeusjärjestöt: Israelin armeijan käsky evakuoida Gazan kaupunki on etninen puhdistus ja sotarikos – MTV seuraa Israelin maahyökkäystä

  • 14:29
    Puola

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • 14:28
    Donald Trump

    Donald Trumpia odotti Windsorin linnassa jättinöyryytys: "On aika juhlia erityistä suhdetta"

  • 14:14
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki