Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuskan portit aukeavat tuulesta huolimatta – Suviseuroissa vedenpaisumus

Kova tuuli aiheuttaa toimenpiteitä Tuska-festivaaleilla. Kuvassa festarikävijöitä Tuskassa lauantaina.
Kova tuuli aiheuttaa toimenpiteitä Tuska-festivaaleilla. Kuvassa festarikävijöitä Tuskassa lauantaina.Lehtikuva / Roni Rekomaa
Julkaistu 29.06.2025 12:57(Päivitetty 29.06.2025 16:22)
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

STT

Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Sää aiheuttaa lisävaivaa tänä viikonloppuna Tuska-festivaaleilla ja Suviseuroissa. 

Tuska-festivaalia juhlitaan Helsingin Suvilahdessa tänä viikonloppuna 27.–29. kesäkuuta. 

Tapahtuma kertoo nettisivuillaan ja Facebookissa, että portit aukeavat sunnuntaina normaalisti kello 14, vaikka Helsingin alueella on luvassa paikoin navakkaa, puuskittaista tuulta. 

Meteorologien ja asiantuntijoiden konsultoinnin avulla festivaali on tehnyt päätöksen, että porttien avaaminen on turvallista suunnitelmien mukaisesti. 

Tuska on varautunut koviin tuulenpuuskiin poistamalla festivaalialueelta tuulelle alttiita elementtejä ja rakenteita, kuten lavojen sivu-screenejä ja aitakankaita, somisteita ja lisäämällä painoja ja tukia. 

– Lavojen sivu-screeneja palautetaan käyttöön mahdollisuuksien mukaan päivän aikana. Tilannetta tarkkaillaan jatkuvasti, joten seuraa Tuskan kanavia mahdollisten muutosten varalta, kerrotaan festivaalin tiedotteessa. 

Lue myös: "On näihin reissuihin parin omakotitalon verran kulunut" – tältä näyttää Tuskan pukuloisto

Suviseurat: Vedenpaisumus

Suviseuroille osunut rankkasade näkyy tapahtuma-alueella. 

Tapahtumaa seuraavalla Suviseuroissa X-tilillä näkyy, kuinka tapahtuma alue on runsaan veden peitossa. Suviseurojen viestinnästä kerrotaan MTV Uutisille, että yöllä oli satanut vettä ja alueelle on muodostunut vesilätäköitä. Tilanne ei ole kuitenkaan paha.

–Kumisaappailla kyllä pärjää, kerrotaan viestinnästä.

Lopen Räyskälässä järjestettävissä Suviseuroissa on varauduttu alueelle ennustetun ukkosrintaman ja sen myötä kuurosateiden ja kovan, puuskittaisen tuulen vaikutuksiin, kertoi STT:lle Markku Kamula Suviseuroja järjestävästä Suomen rauhanyhdistyksen keskusyhdistyksestä.

– Seurojen ohjelmaa pystytään toistaiseksi jatkamaan normaalisti. Olemme vahvistaneet rakenteita, ja esimerkiksi kevytrakenteiset katokset ja markiisit on määrätty purettaviksi. Samoin asfalttialueella olevat etuteltat on määrätty purettavaksi. Turvallisuutta on lisätty, ohjelma jatkuu ja väki on rauhallista, Kamula sanoi.

seuroissaSuviseuroissa on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen paljon kävijöitä.Suviseurat / Kuvapalvelu

Seurojen tiedotteen mukaan myös tuuliesteillä, joita tuodaan mahdollisesti vaarassa olevien rakenteiden suojaksi. 

Lue myös: Suviseurat on tänä vuonna poikkeuksellisen mielenkiintoinen tapahtuma – syynä on seksi

Niin ikään ruokahuolto on varmistettu. Raivauskalusto ja -henkilöstö ovat valmiudessa puiden kaatumisriskin varalta,ja tiivis yhteistyö viranomaisten kanssa jatkuu.

Tiedotteen mukaan tämän vuoden Suviseurojen kävijämäärä on ylittynyt huomattavasti ennakoidusta, sillä paikalla oli lauantaina 94 000 seuravierasta.

Viime vuonna yksi ihminen kuoli Suviseuroissa jäätyään myrskyssä katkenneen maston alle.

Suviseurat päättyvät maanantaina 30.6. iltapäivällä.

Juttuun lisätty Suviseurojen viestinnän kommentit vesisateesta kello 16.22.

Lisää aiheesta:

Ylitarkastaja kirjasi, mitä Suviseuroissa tapahtui katkenneen maston tappaessa naisen – näin raportti kertoo75 000 ihmisen Suviseurat alkamassa – liikenne voi ruuhkautua Pohjois-SuomessaMyrsky keskeytti Vaasa Festival -musiikkitapahtuman ennen aikojaan – "Luonnonvoimat heittivät aikamoisen shown kehiin"Suuri festivaaliteltta romahti Uudessakaupungissa – "Ei tiedetty yhtään, jatkuuko tapahtuma vai ei"HUSissa pelätään, että Helsingin "koronareivit" voivat poikia tartunta-aallon – ylilääkärin mukaan nyt on herkin hetki ennen leviämisvaihetta: "Eletään jännittävästi pari seuraavaa päivää"Kovat tuulet riepottelevat kesätapahtumia – miten Suviseurat ja Provinssirock varautuvat? "Aluetta tarkistetaan jatkuvasti"
SääTuskaSuviseuratMyrskytTapahtumatFestivaalitMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen19:04
    Lumi

    Huomenna poutaa ja sadetta: "Voi tulla mitä tahansa taivaalta"

  • Eilen14:02
    Talvi

    Liisa Rintaniemeltä lumiennuste etelään: "Sakeakin lumipyry"

  • pe21:00
    Lappi

    Pelastusjohtaja kertoo: Näissä tilanteissa turistit joutuvat Lapissa pulaan

  • pe19:58
    Liikenne

    Nyt tarkkana liikenteessä! Ajokeli on huono

  • pe12:00
    Talvi

    Alkoiko talvi nyt Etelä-Suomessa? Pekka Pouta: "Kylmenee radikaalisti"