Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turussa kuolemaan johtanut palo paljasti ongelmia

Lehtikuva
Julkaistu 05.07.2016 19:25

MTV UUTISET – STT

Onnettomuustutkintakeskus haluaa parannuksia vanhojen rakennusten paloturvallisuuteen. Parannusehdotuksiin johti Turussa kahden ihmisen kuoleman aiheuttanut tulipalo. Onnettomuustutkintakeskus on tutkinut pelastuslaitoksen toimintaa palossa ja talon paloturvallisuutta.

Turun Hirvensalossa pienkerrostalossa sattui 10. toukokuuta tulipalo, jossa kuoli kaksi ihmistä. Rakennus tuhoutui asuinkelvottomaksi.

Onnettomuustutkintakeskus huomasi parannettavaa sekä talon paloturvallisuudessa että pelastushenkilökunnan toiminnassa.

Onnettomuustutkintakeskuksen raportin mukaan rakennuksessa ei ollut nykymääräysten mukaista palo-osastointia asuinhuoneistojen välillä, minkä vuoksi palo pääsi leviämään.

Talossa myös asui raportin mukaan useita päihderiippuvaisia, ja talosta oli aikaisemmin tullut useita tehtäviä pelastuslaitokselle, ensihoidolle ja poliisille. Raportin mukaan viranomaiset olisivat voineet huomata, että vanha puutalo ja sen joidenkin asukkaiden riskialtis elämäntapa muodostivat yhdessä paloriskin. Talosta ei kuitenkaan ollut tehty paloriski-ilmoitusta. 

Kommunikoinnissa puutteita 

Palomiehet eivät tiedustelleet talon syttymishuoneiston viereistä asuntoa ja sitä seuraavaa asuntoa. Toisen asunnon asukas kuoli palossa. Lisäksi kommunikointi talon omistajan, ensihoidon ja pelastustoimen välillä epäonnistui, sillä rakennuksessa olleiden ihmisten lukumäärää ei saatu selväksi. Puutteita oli myös pelastustoiminnan johtamisen järjestelyissä ja pelastajien kommunikoinnissa.

Onnettomuustutkintakeskus toteaa raportissaan, että viranomaisten yhteistyötä tulisi parantaa, jotta paloriskit tunnistettaisiin helpommin ja paloriski-ilmoituksia osattaisiin tehdä nykyistä paremmin. Lisäksi raportissa ehdotetaan selvitystä, jossa etsittäisiin keinoja paloturvallisuuden parantamiseksi vanhoissa, useamman asunnon taloissa, joissa paloturvallisuus on heikko.

Lisää aiheesta:

Hakunilan tulipalo oli lähes identtinen tragedia kuin Vuosaaressa 2016, jolloin saunapalo vei hengen äidiltä ja kolmelta lapseltaPelastuslaitos senioritalon tulipalosta: On harvinaista, että palo pääsee leviämään niin nopeasti näin uudessa talossaNäin Vuosaaren neljä ihmistä surmannut tulipalo eteni – ajastettu kiuas sytytti yöllisen palonRaahen raju tulipalo vaati kahden lapsen hengen: Hankalat ikkunat hidastivat pelastautumistaVuosaaren paloasuntoon oli asennettu varoitin – "Kunnossapito oli asukkaan vastuulla"Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingissä – nuorin uhri vain kaksivuotias
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"