Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies raiskasi 27 muistisairasta vanhusta – erityisen nöyryyttävä tapa ei muuttanut tuomiota

Lehtikuva
Julkaistu 08.07.2016 13:08

MTV UUTISET – STT

Turun hovioikeus piti ennallaan vanhuksia vuosina 2013-2014 raiskanneen lähihoitajamiehen tuomion.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi aiemmin 24-vuotiaan miehen yhdeksäksi vuodeksi vankeuteen muun muassa 27 raiskauksesta. Uhreja, joiden hoitajana mies toimi, oli yhdeksän. He olivat 74-100-vuotiaita laitoshoidossa olevia muistisairaita vanhuksia. Osa oli lisäksi liikuntarajoitteisia. 

Teot olivat pääosin oraalisia sukupuoliyhteyksiä, ja mies teki niitä vessan lisäksi muun muassa vanhusten vuoteissa. 

Syyttäjä vaati, että kuusi raiskauksista muutettaisiin tekomuodoltaan törkeiksi ja tuomiota korotettaisiin 11 vuoteen. 

Syyttäjän mukaan teot oli tehty erityisen nöyryyttävällä tavalla vanhusten asioidessa WC-tiloissa. Hovioikeus oli kuitenkin käräjäoikeuden linjoilla siinä, että tuomittu Miko Ville Kristian Huittisen tarkoituksena ei ollut nöyryyttää vanhuksia vaan tekopaikka oli valikoitunut satunnaisesti.

Huittinen taas vaati, että hänen katsottaisiin syyllistyneen vain seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja että kärsimyskorvaukset hylättäisiin. Vankilatuomion lisäksi Huittinen tuomittiin maksamaan uhreilleen korvauksia yhteensä 18 000 euroa. 

Teot olivat suunnitelmallisia

Oikeuden mukaan teot olivat pikemminkin suunnitelmallisia kuin hetken mielijohteesta tehtyjä.Käräjäoikeus perusteli aiemmin yhdeksän vuoden vankeusrangaistusta sillä, että mies auttoi selvittämään rikokset, joilla ei ollut ulkopuolisia todistajia ja joista uhrit eivät terveydentilansa takia voineet kertoa.

Mies itse katsoi käräjillä, että ehdollinen vankeus ja yhdyskuntapalvelu olisivat olleet riittävä ja oikea seuraus rikoksista. 

Raiskausten lisäksi hänen syykseen luettiin kaksi pakottamista seksuaaliseen tekoon. Oikeuden mukaan mies oli teot tehdessään syyntakeinen.  

Jutun asiakirjat ja asianomistajien tai heidän oikeudenomistajiensa nimet on määrätty salassa pidettäviksi 60 vuoden ajaksi.  

1:37Syyttäjä: Ei tiedossa vastaavaa tapausta

Lisää aiheesta:

Entinen poliisi käytti tuttavaperheen lasta vuosikaudet hyväkseen – iäkäs mies sai alennusta tuomioonsa Seitsemänkymppinen mies tuomittiin vankeuteen vuosia kestäneestä teinipojan hyväksikäytöstäVankilasta koeajalle päässyt mies syyllistyi uudelleen seksuaalirikoksiin – nuorimmat uhrit 10-vuotiaitaMies raiskasi 14-vuotiaat tytöt kaulasta kuristaen – sai pitkän tuomionVideo: Vanhusten sarjaraiskaaja oikeudessa – syyttäjä vaatii maksimirangaistusta Raiskasi kymmenkunta vanhusta – Kuva: 25-vuotias hoitaja peitti arkana kasvonsa oikeudessa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? MTV:n rikostoimittajat vastaavat