Turun kaupunki siirtää vapaaehtoista henkilöstöään koronatartuntojen jäljitystyöhön sellaisilta toimialoilta, joissa kuntalaisten palveluita on supistettu. Kaupungin tartuntataudeista vastaava lääkäri Jutta Peltoniemi sanoo kaupungin tiedotteessa, että päiväkohtainen tarve työvoimalle on kasvanut.
Turun kaupunginjohtaja Minna Arve kuvaili tiedotustilaisuudessa kaupungin epidemiatilannetta erittäin vakavaksi.
– Jäljitys ja testaus ovat niin tärkeässä roolissa taudin tartunnan tunnistamisessa, jäljittämisessä ja sillä tavoin ehkäisemisessä, että käytämme siihen nyt todella paljon resursseja, hän sanoi.
– Pystymme hieman keventämään joulunajan kuormitusta jäljityksessä, kun rajoitustoimien pitäisi alkaa parin viikon sisällä puremaan.
Arve teroitti kasvomaskin käyttämisen tärkeyttä ja piti sitä äärimmäisen tärkeänä esimerkiksi jouluostoksilla käydessä.
– Käyttäkää maskia aina, kun lähdette kotoa johonkin sellaiseen paikkaan, joissa tiedätte kohtaavanne muita ihmisiä, erityisesti sisätiloissa.
Liikuntapaikat ja koulut pitkälti kiinni
Perusopetuksen 4.–9. vuosiluokat siirtyivät kaupungissa tänään etäopetukseen loppulukukauden ajaksi.