Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Turhauttavaan kierteeseen ajautunut Valtteri Bottas kommentoi Alfa Romeon ratkaisua: "Hyvä lisä"

Bottas valmistautuu Kanadan kisaan.
Bottas valmistautuu Kanadan kisaan. 2023 Getty Images
Julkaistu 16.06.2023 17:09

MTV URHEILU – STT

Formula ykkösten kausi on hyvän alun jälkeen kääntynyt turhauttavaksi Alfa Romeon suomalaiskuljettaja Valtteri Bottakselle. 

Hän avasi kauden maaliskuun alkuvaiheissa kahdeksannella sijalla Bahrainin gp:ssä, mutta sen jälkeen pisteitä ei ole tullut. 

Kahden viikon takainen Espanjan gp Barcelonassa päättyi surkeasti viimeistä edelliseen eli 19. sijaan.

LUE MYÖS: Max Verstappenilta julkea lausunto tallikaveristaan – täysin toinen ääni kellossa Fernando Alonson kohdalla

Tämän viikonlopun Kanadan gp:hen Bottas lähtee katkaisemaan pisteetöntä putkea. Radan osalta lähtökohdat ovat toiveikkaat, sillä Bottas on urallaan ajanut Montrealissa palkintopallille neljästi (2015–18 Mercedeksen ratissa) ja oli viime vuonna ensimmäisellä Alfa-kaudellaan hienon ajon jälkeen seitsemäs.

– Toivottavasti pääsemme pisteille, ja se on mielestäni ihan realistinen tavoite. Barcelonassa automme oli tarpeeksi hyvä kärkikymmenikköön (tallitoveri Zhou Guanyu 9:s), joten katsotaan nyt miten täällä Montrealissa hyvin erilaisella radalla kulkee. Pisteistä parhaamme mukaan tapellaan, Bottas miettii gp-viikonloppua.

Pidemmälle katsoen Bottas ja Zhou saivat hieman yllättävääkin "buustia" viime viikolla, kun talli kertoi uudesta teknisestä johtajasta. James Keyllä on pitkä F1-kokemus. 

Viimeksi McLarenilla työskennellyt Key liittyy Alfa-porukkaan syyskuun alussa. Key on aiemminkin toiminut tallissa, hän oli Sauber-nimeä tuolloin kantaneen F1-tallin tekninen pomo 2010–12.

– James on totta kai erittäin tervetullut talliin. Hänellä on paljon kokemusta eri talleista, ja hän on ollut meillä aiemminkin. Hän on hyvä lisä porukkaan, ja odotan kovasti, että pääsemme yhdessä hommiin, Bottas toteaa.

F1:n Kanadan gp alkaa perjantai-iltana harjoituksilla. Aika-ajot ajetaan myöhään lauantaina Suomen aikaa, ja kauden kahdeksas kisa koittaa sunnuntai-iltana Suomen aikaa kello 21.

LUE MYÖS: TV-juontajatähti Jeremy Clarkson huuteli uhmakkaasti F1-tallille – nyt kaljaveto lähti traktorin kera maksuun

Lisää aiheesta:

Alfa Romeon F1-tallin sisäpiiristä kajahti suomalaisittain mehukas arvioValtteri Bottas sai ytimekkäät neuvot Kimi Räikköseltä – "Kuten tiedätte, hän ei paljoa puhu"Kimi Räikkösen tallikaveri lausui katkeransävyistä tekstiä edellisestä työsuhteestaan – "Sillä oli seurauksensa"Kimi Räikköselle lisää tuskaa? F1-talli kertoi panostuksistaan kotikisaanF1-ruudukon perältä löytyy erittäin mielenkiintoinen asetelma – Niki Juusela ja Ossi Oikarinen ajautuvat napakkaan sanailuun: "Vasta sen jälkeen voin allekirjoittaa väitteesi"Kimi Räikkönen tyrmää Alfa Romeo -siirtoon useasti yhdistetyn ajatuksen
F1MoottoriurheiluValtteri BottasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa