Uusitun lain mukaan puhelimitse tehty sopimus astuu voimaan vasta sitten, kun kuluttaja on vahvistanut sen kirjallisesti.
Puhelinmyynnin kaksi vuotta sitten voimaan tullutta lainsäädäntöä noudatetaan heikosti, selviää Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) kuluttajille suunnatusta kyselytutkimuksesta.
Tilanteet, joissa tuotetta on alettu toimittaa, vaikka kuluttaja ei ole mielestään tehnyt sopimusta, ovat selkeästi lisääntyneet vuoden 2019 tutkimukseen verrattuna.
Vain noin puolet puhelinmyynnistä tilanneista oli saanut kirjallisen tarjouksen puhelun jälkeen. Uusitun lain mukaan puhelimitse tehty sopimus astuu voimaan vasta sitten, kun kuluttaja on vahvistanut sen kirjallisesti.
Aiempaan tutkimukseen verrattuna puhelinmyyntipuhelut ovat vähentyneet, mutta tilausten yleisyydessä ei ole tapahtunut suuria muutoksia.
Viime vuonna tehtyyn kyselyyn vastasi hieman yli 2 000 suomalaista. Kyselyn pohjana käytettiin vuoden 2019 kyselyä kuluttajien puhelinmyyntiin liittyvistä kokemuksista.
Epäselvyydet yleisimpiä 18-24-vuotiailla
Tutkimuksessa tuli ilmi, että epäselvyydet puhelinmyyntitilanteissa ovat yleisimpiä nuorimmassa ikäryhmässä eli 18–24-vuotiailla. Jopa 90 prosenttia nuorista kertoi kohdanneensa epäselvyyksiä viimeisimmässä puhelinmyyntitilanteessa.
