Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuore tutkimus: ongelmat kasautuvat alkoholiongelmista kärsivissä perheissä

8:32Alkoholi on kaikkein merkittävin sikiön kehitystä uhkaava tekijäMTV Uutisaamussa aiemmin: Alkoholi on kaikkein merkittävin sikiön kehitystä uhkaava tekijä
Julkaistu 13.01.2021 06:26

MTV UUTISET- STT

Alkoholin ongelmakäytöstä kärsivät perheet kohtaavat neljä kertaa keskimääräistä useammin perheissään myös huume- ja lääkeriippuvuutta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunnan (Eva) tutkimuksesta. 

Lisäksi näissä perheissä kohdataan kolme kertaa keskimääräistä useammin väkivaltaa sekä kiusaamista tai hyväksikäyttöä.

Peliriippuvuutta, köyhyyttä ja syrjäytymistä esiintyy kaksi kertaa keskimääräistä todennäköisemmin alkoholiongelmaisissa perheissä ja parisuhteissa.

Omaa alkoholinkäyttöä pitää ongelmallisena kolme prosenttia tutkimukseen vastanneista. Puolet vastaajista on sitä mieltä, että suomalaisilla työpaikoilla sekä laajemminkin yhteiskunnassa hyssytellään alkoholiongelmia.

Taloustutkimuksen 16.–28. lokakuuta tekemään tutkimukseen vastasi 2  019 ihmistä ja tutkimuksen virhemarginaali on 2–3 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Lue myös: Näin ihollesi käy, kun pidät tipattoman tammikuun!

Äidin alkoholismi ja isän mielenterveysongelmat varjostivat juontaja Ivan Puopolon lapsuutta: ”Minulla on ollut melkein huonoin mahdollinen lähtökohta elämälle”

Mies jätti alkoholin kuukaudeksi – kuvat todistavat uskomattoman muutoksen

Lisää aiheesta:

Alkoholin myynti viivästyy tiistaiaamuna – tässä syySähkötupakan ja nikotiinipussien trendikkyys nuorten silmissä kasvanutKysely: Etenkin nuorten aikuisten jaksaminen koetuksella korona-aikana – kuormittavuudessa sukupuolierojaTHL: Koronaepidemia lisäsi väkivaltaa vauvaperheissä ja puolisoiden riitojaRuotsalaistutkimus: Alkoholiongelmaisilla moninkertainen itsemurhariski – tehokkaat ehkäisytoimet puolittaneet itsemurhaluvut SuomessaTutkimus vahvistaa: Alkoholisti kuolee muita aiemmin
AlkoholiMielenterveysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • Eilen08:15
    Kaupan ala

    Testasimme, saako alkoholijuomia ostettua kaupasta yhdeksän jälkeen

  • pe13:58
    Halloween

    Ruotsin poliisi: Halloween-varoitus

  • pe08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 15.10.05:00
    Terveys ja hyvinvointi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 8.10.17:44
    Politiikka

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta