Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tullin valvontajohtaja Rikospaikassa: Huumausaineiden käytön pysyttävä lainvastaisena, mutta rankaisemisesta voitaisiin luopua

Tullin valvontajohtaja Sami Rakshit Rikospaikan haastattelussa.
Tullin valvontajohtaja Sami Rakshit Rikospaikan haastattelussa.
Julkaistu 14.03.2018 18:57

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Tullin valvontajohtaja Sami Rakshitin mukaan huumausaineiden käytöstä ei tarvitse välttämättä rangaista. Rakshit näkee tarpeellisemmaksi huumeiden käyttäjien auttamisen.

Huumekeskustelu alkoi talvella, kun terveyden- ja hyvinvoinninlaitoksen tutkijat kyseenalaistivat huumeiden käytön rangaistavuuden tarpeellisuuden.  

Rakshitin haastattelu esitetään illan Rikospaikassa klo 22.35.

Nykyisin käyttörikoksesta seuraa sakkoja tai huomautus. Poliisin tietoon käyttörikoksia tulee noin 15000 tuhatta. Tulli tutkii noin 3000 vähäisempää huumerikosta.

Eli jos joku tulee esimerkiksi lentokoneella Amsterdamista ja taskussa on huumenyssykkä, niin aine otettaisiin pois, mutta sakkoja ei tulisi?

– Minun mielestä se on järkevä linja ja mahdollinen linja, mutta edellyttää keskustelua. Ei voi lähteä dekriminalisaatioon, jos ei tiedetä millaiset vaikutukset sillä on sosiaali- ja terveyspolitiikan osa-alueilla. Siellä täytyy olla jotain kompensoivia toimenpiteitä, jotta tähän ilmiöön pystytään puuttumaan.

"Käyttäjiä autettava"

– Jotta voidaan rankaisemisesta siltä osin luopua, pitää tietysti olla rakennettuna valmiiksi ja mietittynä sosiaali- ja terveyspoliittisen puolen ratkaisut. Miten hoidetaan hoitoonohjaus? Miten hoidetaan jälkiseuranta? Kuitenkin halutaan auttaa niitä käyttäjiä ennemminkin kuin rangaista, Rakshit sanoo.

Hänen mukaan huumeiden on pysyttävä laittomina, jotta aineet voidaan ottaa pois.

– Jos se on lainvastaista, niin edelleenkin viranomaisilla on mahdollisuus selvittää laittoman tavaran alkuperää. Huomio pitäisi kiinnittää paljon enemmän sinne välittäjä-, kuriiri-, valmistaja- ja rahoittajaportaisiin, Rakshit sanoo.

– Tämä tietyllä tavalla jopa kontrollipuolella vapauttaisi voimavaroja sille puolelle. Huomio ainakin kiinnittyisi ongelman oikeaan kohtaan.

Rikospaikka klo 22.35 MTV3

26:05Jakso 10: Pitäisikö huumeiden käyttö sallia?

Lisää aiheesta:

Jopa 800 000 suomalaista kokeillut huumeita, pitäisikö käytön rangaistavuudesta luopua? Poliisi: "Emme ole käyttäjien perässä"Rikosoikeuden professori: "Huumeiden käytöstä ei pitäisi rangaista"Pitäisikö kannabiksen käytön rangaistavuus poistaa? Näin poliisi, THL ja rikosoikeuden professori kommentoivat lakialoitettaHuumeiden ongelmakäyttäjien määrä moninkertaistunut – professori ehdottaa, että Suomi luopuisi käytön rangaistavuudesta: "Hoitoon huomenna eikä kolmen viikon päästä""Rikoslakia huudettu apuun ähkyyn asti" – professori poistaisi rikoslaista liikennerikkomuksia ja huumeiden käytönPortugali lopetti huumeiden käyttäjien rankaisemisen 2001 – paikallisen KRP:n edustajan mukaan yksikään poliisi ei palaisi entiseen
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden

  • 15:39
    Väkivaltarikokset

    Naista hakattiin, kuristettiin ja hiuksia leikattiin autossa Espoossa – kolmelle ehdotonta vankeutta