Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulli takavarikoi Yhdysvalloissa laatikollisen kakkakikkareita – matkustaja "aikoi tehdä kaulakorun"

0:30Tulli takavarikoi laatikollisen kirahvinkakkaa, joista matkustaja "aikoi tehdä kaulakorun"Kirahvinkakka jäi tulliin.
Julkaistu 09.10.2023 11:17

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Tulli takavarikoi laatikollisen kakkakikkareita Yhdysvalloissa.

Lentokentän tulliviranomaiset tekivät erikoisen takavarikon, kun turisti yritti kuljettaa maahan kakkakikkareita Minneapolisissa. Minneapolis-Saint Paulin kentälle saapui syyskuussa 2023 matkustaja, joka oli tulossa Keniasta, kertoo CNN. Katso kuva "tuomisista" yllä olevalta videolta.

– Matkustaja ilmoitti tullaavansa kirahvinkakkaa ja kertoi, että oli saanut papanat Keniasta ja aikoi tehdä niistä kaulakorun, tulli kuvailee.

Tullin mukaan iowalaismatkustaja kertoi tehneensä koruja myös hirven kakasta. 

Lue myös: Kaksi turistia sai mojovat sakot Australiassa selfieiden vuoksi

Kakka joutui takavarikkoon

Maatalousasiantuntijat kuitenkin ottivat kirahvin jätökset haltuunsa. Kakka tuhottiin höyrysteriloinnin avulla. 

Ulosteen luvaton tuonti Yhdysvaltoihin on aidosti vaarallista, viranomaisen edustaja LaFonda D. Sutton-Burke kuvaili.

– Jos henkilö olisi tullut Yhdysvaltoihin ilmoittamatta näitä tuomisia, on erittäin mahdollista, että joku olisi saanut koruista taudin ja vakavia terveysongelmia, hän sanoo.  

Kikkareiden tuominen maahan ei kuitenkaan sinänsä ole laitonta. Se vain vaatii asianmukaisen luvan.

Lue myös: Jessica otti omat eväät lentokoneeseen, mutta ei muistanutkaan syödä – patongille tuli hintaa lähes 1 800 euroa

Lue myös: Saksalaisturistin typerä teko tallentui nauhalle – kovan onnen patsas kärsi taas Italiassa

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Uusiseelantilaisen isoäidin kanaleipä tuli kalliiksi australialaisella lentokentälläAmerikkalaisparin häämatkaan tuli yllättävä mutka: "Siellä oli passi, jonka ei olisi pitänyt olla siellä..."Jessica otti omat eväät lentokoneeseen, mutta ei muistanutkaan syödä – patongille tuli hintaa lähes 1 800 euroaTuristi keräsi kilokaupalla hiekkaa matkamuistoksi lomaltaan – tullissa napsahti melkoinen sakkoMuutaman kympin lupalappu puuttui – naisen 26 000 dollaria maksanut laukku tuhottiin tullissa40 sentin pullotus ei mennyt läpi – miehen housuista paljastui jotain ylimääräistä lentokentällä: "Vuoden 2018 oudoin löytö"
Mitä ihmettä?MatkailuLuonto ja eläimetVapaa-aikaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • ma14:15
    Raha

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin

  • 9.9.09:55
    Juomat

    Samppanja olikin halpaa viiniä hiilihapotettuna – viinintekijä narahti miljoonahuijauksesta

  • 8.9.20:08
    Kauneus ja tyyli

    Paulan kulmakarvojen värjäys sai epäonnisen käänteen

  • 8.9.13:15
    Asuminen

    Tiesitkö? Asuntokauppajärjestely Ranskassa on kuin vedonlyöntiä myyjän kuolemasta

  • 5.9.17:31
    Ruoka

    Vegaanin palopelastajan ensimmäinen työpäivä: 20 000 kiloa palavaa pihviä