Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuleva opetusministeri lupaa riittävän rahoituksen oppivelvollisuuden laajentamiseen ja "heitteillä olleeseen" ammatilliseen koulutukseen – "Säästää monenlaisia kuluja"

8:23Haastattelussa tuleva opetusministeri Jussi SaramoTuleva opetusministeri Jussi Saramo kertoo, miten oppivelvollisuuden laajentamiseen riittää rahaa.
Julkaistu 09.09.2020 10:47
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Jussi Saramo lupaa oppivelvollisuuden laajentamiseen riittävästi rahoitusta.

MTV:n Uutisaamussa vieraillut Saramo on toistaiseksi vasemmistoliiton ainoa ehdokas opetusministeri Li Anderssonin tuuraajaksi tämän äitiysloman ajaksi.

Saramo kertoi saaneensa paljon palautetta ammatillisen koulutuksen opettajilta ja oppilaiden vanhemmilta siitä, että nuoret tuntuvat olevan heitteillä koulussa.

– Meillähän on ollut ongelmia esimerkiksi ammatillisessa koulutuksessa, että resurssit eivät ole olleet riittäviä.

Lue myös: Vasemmistoliitto esittää opetusministeriksi Jussi Saramoa – Li Andersson jatkaa puolueen puheenjohtajana myös vanheimpainvapaallaan

Saramo muistutti, että hallitus on jo päättänyt lisätä resursseja lausuntokierroksen jälkeen.

– Kuntaliitto edustaa kuntia ja tietysti on sitä mieltä, että pitää saada enemmän rahaa. Aina niitä haetaan, mutta joka tapauksessa syntyy sellainen ratkaisu, että rahoitus on riittävä, Saramo lupasi.

Saramo totesi aiemmin Ylellä, että oppivelvollisuuden laajentamisen kulut maksavat itsensä takaisin, kun se vähentää nuorten syrjäytymistä ja parantaa työllistymistä.

– Jos me voimme tukea nuoria pysymään koulussa ja hankkimaan ammatin, se tulee säästämään monenlaisia kustannuksia ja tietysti tuomaan verotuloja, Saramo täydensi Uutisaamun haastattelussa.

Katso koko haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Opetusministeri Saramo Ylellä: Oppimisvajeen paikkaamiseen ohjattava toistasataa miljoonaa ensi vuodelleOpetusministeri Saramo vastaa MTV:n rehtorikyselyn epäilyksiin: Oppivelvollisuuden pidentämisen kulut korvataan kunnille kokonaanPitäisikö etäkoulusta luopua? Opetusministeri linjaa kantaansa: "Henkinen hyvinvointi ja oppiminen on selvästi kärsinyt""Perussuomalaiset kylvää epäluottamusta" – Ohisalo ja Halla-aho ottivat yhteen opettajien luotettavuudestaEnemmistö suomalaisista kääntyi koulu-uudistusta vastaan – Li Andersson puolustaa: "Ongelmat odottamassa yhä akuutin kriisivaiheen jälkeen"Halla-aho pitää hallituksen budjettiesitystä täysin vastuuttomana – "Työllisyystoimissa tunkkainen sosialismin haju"
KoulutusUutisaamuPolitiikkaVasemmistoliittoLi AnderssonKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulutus
  • Eilen19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin

  • Eilen15:41
    Ylioppilaskokeet

    Ylioppilaskokeissa ei tänään suuria ongelmia

  • ti12:30
    Lukio

    Yo-kokeesta farssi: Lautakunta lupaa arvostelun olevan oikeudenmukaista

  • ma18:47
    Lukio

    Keskeytettyyn yo-kokeeseen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • ma14:47
    Ylioppilaskokeet

    Ylioppilaslautakunnan pääsihteeri pahoittelee ongelmia: "Ei ole onnistunut toivotulla tavalla"