Bensalla entisen puolisonsa asunnon sytyttänyt mies tuomittiin Helsingin hovioikeudessa kahdeksan vuoden ja kymmenen kuukauden vankeuteen murhan yrityksestä ja tuhotyöstä. Tuomio sisälsi myös aiemman jäännösrangaistuksen.
Vankilasta ehdonalaiseen vankeuteen vapautunut mies kaatoi entisen puolisonsa postiluukusta bensaa ja sytytti sen palamaan joulukuussa 2016.
Tuli levisi asuntoon, mutta nainen onnistui sammuttamaan palon ja soittamaan hätäkeskukseen. Hovioikeus määräsi miehen tammikuussa mielentilatutkimukseen, jonka mukaan tämä oli teon aikana syyntakainen.
Ennen tekoa mies oli viettämässä ravintola-iltaa ja soitteli entiselle puolisolleen aamuyöstä. Naisen mukaan mies oli puhelussa uhannut tappaa hänen äitinsä, isänsä, koiransa, kaverinsa ja tulevan puolisonsa.
Entisen puolison mukaan mies oli sanonut laittavansa myös hänet hengiltä. Naisen mukaan tekijä ilmeisesti oletti, että asunnossa oli toinen mies.
Hovioikeus katsoi, että teko osoitti vakaata harkintaa, oli tehty erityistä julmuutta osoittavalla tavalla ja oli kokonaisuutena törkeä. Tämän vuoksi hovioikeus muutti Johnny André Malinin käräjillä tuomitun tuhotyön murhan yritykseksi ja tuhotyöksi.
– Malin on kohdistanut vakaata harkintaa ja erityistä julmuutta osoittavan tekonsa (naiseen), joka ei ole omalla käyttäytymisellään antanut mitään aihetta Malinin teolle, hovioikeus totesi.
"Tarkoituksena teatraalisuus"
Ennen tekoa Malin oli lähtenyt miesporukassa autolla Vantaan Variston McDonald'sille ja ostanut bensaa huoltoasemalta virvoitusjuomapulloon. Hän meni entisen avopuolisonsa asunnolle, rikkoi porraskäytävän alaoven lasin ja kaatoi postiluukusta bensan sisään.
