Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuhosi edellisen parkkihallin elokuussa: Stavangerin palon aiheuttanut automalli kutsuttu takaisin jo kolmesti

0:47Tuli tuhosi parkkihallin Norjan StavangerissaTuli tuhosi parkkihallin Norjan Stavangerissa.All Over Press
Julkaistu 10.01.2020 15:08

Ville Järveläinen

Solan lentokentällä sattunut tulipalo sai alkunsa 15 vuotta vanhasta dieselautosta.

Solan lentokentän parkkihalli kärsi mittavia vahinkoja tiistaina tapahtuneessa tulipalossa Norjan Stavangerissa. Palon seurauksena osa pysäköintilaitoksesta romahti.

Lentoliikenne alueella jouduttiin keskeyttämään tiistaina useiksi tunneiksi.

Lue myös: Palavan sähköauton sammuttaminen on työläs urakka – palopäällikkö MTV Uutisille: "Voi kestää jopa 48 tuntia"

Sähköautot hidastivat sammuttamista

Noin 3 000 ajoneuvoa vetävässä parkkihallissa syttynyt palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja, mutta tuhosi arviolta kolmisensataa autoa. Sammutustöitä vaikeuttivat lukuisat parkkihallissa olleet sähköautot, joiden sammuttaminen on osoittautunut yleisestikin varsin haastavaksi.

Uutistoimisto Bloombergin varhaisten tietojen mukaan palo olisi saanut alkunsakin sähköautosta, mutta tämä tieto on sittemmin korjattu.

Arviolta kymmeniin miljooniin euroihin nousevat vahingot ovat poliisin mukaan seurausta dieselkäyttöisen, vuosimallia 2005 olleen Opel Zafira -tila-auton syttymisestä.

opel zafira 2005Massiivisen tulipalon aiheutti kuvankaltaisen Opel Zafiran syttyminen.All Over Press

Tuorein takaisinkutsukampanja viime vuodelta

Norjalainen Motor-autosivusto kertoo, että Isossa-Britanniassa kutsuttiin viime vuonna takaisin 235 000 saman ikäistä Zafiraa. Autoissa havaittiin vika, joka saattoi pahimmassa tapauksessa aiheuttaa tulipalon.

Elokuun lopussa Irlannin Corkissa syttyikin vastaava parkkihallipalo, joka tuhosi lähes 60 autoa. Tämäkin palo sai alkunsa vuosimallin 2005 Opel Zafirasta ja aiheutti massiiviset vauriot rakennukselle.

Motorin mukaan Zafiralla on vyöllään jo kolme takaisinkutsukampanjaa. Autoja tiedetään palaneen ainakin 300.

Opelin viestinnästä Norjassa vastaavan Stein Pettersenin mukaan takaisinkutsut koskivat kuitenkin autoja, jollaisia Norjassa ei ole myyty lainkaan.

– Ongelma liittyi ainoastaan oikeanpuoleisella ohjauksella varustettuihin autoihin, hän totesi Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Paikallinen poliisi kertoi keskiviikkona, että auton omistajaa ja lukuisia silminnäkijöitä on kuultu tulipalon tiimoilta.

Poliisin mukaan Zafiran omistaja oli palaamassa kotiin lomamatkalta, ja auto syttyi tuleen, kun se käynnistettiin.

Lähteet: NRK, Bloomberg, Motor, The Irish Times

Lue myös: Lappuliisalta ei herunut armoa Helsingissä: BMW paloi parkkiruutuun, mutta valitettavasti neljän tunnin kiekkopaikalle

Lisää aiheesta:

Satoja sähköautoja kuljettanut rahtialus roihusi viikon – uutta tietoa syttymissyystäJopa 130 miljoonan euron lasku: Porschet, Bentleyt ja Lamborghinit paloivat keskellä valtamerta – "Kaikki tulessa"Nainen ei vienyt autoaan korjaamolle, vaikka valmistaja oli pyytänyt – seurauksena 100 miljoonan dollarin vahingotPorschen sähköauto syttyi tuleen ja turmeli autotallin, katso video täystuhosta – valmistaja selvittää palon syytäPalavan sähköauton sammuttaminen on työläs urakka – palopäällikkö MTV Uutisille: "Voi kestää jopa 48 tuntia"Mary ei vienyt takaisinkutsuttua Fordiaan korjaamolle – seurauksena 100 miljoonan dollarin vahingot
AutotTakaisinkutsutOpelLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • Eilen11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • pe14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • pe13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • pe08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas