Yhdysvalloissa on käynnistynyt jälkipuinti entisen presidentti Donald Trumpin vapauttavasta tuomiosta virkarikossyytteessä.
Senaatti äänesti oikeudenkäynnissään myöhään eilen tuomiosta äänin 57–43. Langettava tuomio jäi kymmenen äänen päähän.
Republikaanit pitävät tulosta voittona. Demokraatit puolestaan sanovat tehneensä nyt perustuslaillisen velvollisuutensa.
Lue myös: Kommentti: Trump on nyt republikaanien päänsärky, muu maa siirtyy eteenpäin
MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtajan Janne Hopsun mukaan Trump voi jatkossakin nojata hyvin vahvaan ruohonjuuritason tukeen.
– Kymmeniä miljoonia ihmisiä on tiukasti hänen takanaan. Paljon riippuu ensi marraskuun välivaaleista. Silloin senaatista valitaan kolmannes ja koko edustajainhuone. Miten trumppilaiset republikaanit tuolloin pärjäävät? Se antaa paljon osviittaa, Hopsu arvioi.
Virkarikosoikeudenkäynnin lopputulos oli odotettu, mutta seitsemän republikaanisenaattoria piti näyttöä niin vahvana, että he äänestivät demokraattien rinnalla Trumpia vastaan.
– Paljon riipuu siitä, kenellä on puolueen organisaatio hanskassa. Kenellä on kontaktit, rahat ja yhteydet suuriin rahoittajiin? Kamppailua republikaanipuolueen pitkän linjan tulevaisuudesta käydään lähivuosina, Hopsu arvioi.
