Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump ylisti taas Putinia - "Parempi johtaja kuin Obama"

0:22Trump kehui jälleen Putinia johtajana
Julkaistu 08.09.2016 08:15

MTV UUTISET - STT - AFP

Republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump on taas kerran ylistänyt Venäjän presidentti Vladimir Putinia.

2:50Yhdysvaltojen presidentinvaaleihin kaksi kuukautta

Trump sanoi tv-haastattelussa, että Putin on "paljon enemmän" johtaja kuin presidentti Barack Obama. Trumpin mielestä Putin näyttää johtajuutta vahvalla otteellaan Venäjästä.  

- Heillä on erilainen järjestelmä, ja minä en pidä siitä järjestelmästä. Mutta siinä järjestelmässä hän on ollut johtaja, paljon enemmän kuin mitä meidän presidenttimme on ollut, Trump ylisti.  

Trump lupasi myös kasvattaa Yhdysvaltojen sotilasmenoja ja kukistaa äärijärjestö Isiksen. Hän ei kertonut, miten hän aikoo saada kongressin hyväksymään suuremman puolustusbudjetin tai miten Isis tulisi nujertaa.   

- En halua kertoa viholliselle, mikä suunnitelmani on, Trump selitti.  

Samassa ohjelmassa haastateltiin myös demokraattien ehdokasta Hillary Clintonia, joka sai nytkin selvittää sähköpostijupakkaansa. Clinton myönsi tehneensä virheen ja pahoitteli sitä.  

Clinton sanoi haastattelussa, että Isis voidaan kukistaa lähettämättä Syyriaan tai Irakiin amerikkalaisjoukkoja osallistumaan taisteluihin. Hän lupasi jatkaa ilmaiskuja ja muuta tukea Yhdysvaltojen liittolaisille alueella.  

Clinton ja Trump esiintyivät kansallista turvallisuutta, asevoimia ja veteraaneja käsittelevässä tv-lähetyksessä, jossa he vastasivat juontajan ja yleisön kysymyksiin. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun he osallistuivat samaan lähetykseen. Ehdokkaat eivät kuitenkaan kohdanneet toisiaan kasvokkain.   

Presidentinvaaleihin on yhdeksän viikkoa, ja useimmissa kyselyissä Clinton on ehdokkaista suositumpi. Trumpilla on kuitenkin tv-kanava NBC:n kyselyn mukaan 19 prosenttiyksikön etumatka sotilaiden ja veteraaniäänestäjien keskuudessa.  

Lisää aiheesta:

Trump lyttäsi Harrisin puheen: "Minä pelastin Naton!"Näin Trump puhui tiedotustilaisuudessa: Lyttäsi median ja kehui saavutuksiaanMTV:n kirjeenvaihtaja USA:n vaaliväittelystä: Trumpin lausunto aiheutti ison kohahduksenObama ryöpytti Trumpia ja ylisti Clintonia puheessaan – "Hillary ymmärtää, että asiat eivät ole mustavalkoisia"Valkoinen talo: Obama hyökkää puheessaan Trumpia vastaanSuomi esille USA:n vaaliväittelyssä – yksi ehdokas puolustaisi Suomea Venäjää vastaan
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:43
    Ranska

    Ranskassa vastustetaan hallituksen leikkauksia – protestoijia ammattiyhdistysliikkeen mukaan yli miljoona

  • Eilen22:42
    Luonto ja eläimet

    Alligaattori sai porttikiellon ruokakauppaan Yhdysvalloissa

  • Eilen20:22
    Nepal

    Valta somekansalle: Hallituksen kaataneet Nepalin nuoret päättivät väliaikaisesta pääministeristä Discordissa

  • Eilen20:14
    Donald Trump

    Kuvat: Tältä Donald ja Melania Trumpin Britannian-vierailu näytti

  • Eilen19:25
    Donald Trump

    Kommentti: Donald Trump vetää Amerikkaa vauhdilla viemäristä alas – Jimmy Kimmelin hyllyttämisessä koominen ristiriita