Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TPS-vahvistus kohtasi kasvattajaseuransa – "Varokaa numeroa 84"

Jakub Nakladal
Jakub Nakladal
Julkaistu 24.08.2014 19:46(Päivitetty 24.08.2014 20:44)

TPS:n Jakub Nakladal pelasi kuusi kautta Tshekin extraliigassa HC Pardubicen riveissä. Nyt hän kohtasi kasvattiseuransa ensimmäistä kertaa.

CHL-ottelu TPS-HC Pardubice oli poikkeuksellisen merkityksellinen Jakub Nakladalille. Lahjakas puolustaja siirtyi loistavasta kasvattajatyöstään tunnettuun Pardubiceen 14-vuotiaana, ja ehti edustaa joukkuetta kuutena kautena Tshekin Extraliigassa. Sen jälkeen tie vei KHL:ään ja täksi kaudeksi TPS:ään. Pardubicen riveissä Nakladal ehti voittaa Tshekin mestaruuden kaudella 2009-2010.

Tshekin liigan parhaaksi puolustajaksikin kertaalleen valittu Nakladal pääsi sunnuntaina pelaamaan ensimmäistä kertaa kasvattiseuraansa vastaan.

– Kyllä tämä oli minulle aivan erityinen ottelu. Pardubicen joukkueessa on yhdeksän entistä joukkuetoveriani. Oli mahtavaa kohdata heidät jäällä, ja osoittaa kiintymystä fyysisestikin, kookas ja kovaa taklaava puolustaja naurahti MTV Sportille.

Ottelua edeltävänä päivänä Nakladal ehti kahvitella vanhojen pelikavereiden kanssa muutaman tunnin ajan. Hän kuitenkin vakuutti, että liikaa ei vastustajasta paljastettu.

– Sen verran annoin vinkkiä, että varokaa numeroa 84 (Ilkka Pikkarainen).

Nakladal odottaa jo innolla vastavierailua vanhaan kotikaupunkiinsa. Hän aikoo jäädä pariksi päiväksi perheen kanssa sukuloimaan vielä sen jälkeen, kun muu joukkue lentää takaisin Suomeen.

– Siitä tulee tärkeä reissu myös vaimolleni. Meillä on kolmen kuukauden ikäinen lapsi, jota on kiva päästä näyttämään perheelle.

Nakladal vakuuttaa, että koti-ikävä ei äidy niin pahaksi, että paluu Turkuun tuntuisi ikävältä.

– Parin KHL-kauden jälkeen Turku ja TPS tuntuvat mahtavalta. Vaimonikin viihtyy erittäin hyvin.

TPS voitti Pardubicen 2-1. Kaksi peliä on tuottanut yhtä monta voittoa.

TPS nousi kovalla taistelulla voittoon – "Pelicansit" ratkaisivat

Suikkanen kaipailee lisää yleisöä CHL-peleihin

Lisää aiheesta:

SM-liigan jättänyt Markus Nurmi takoo nyt tulosta kiekkohullussa kaupungissa – menestyksen salaisuus kuin Raimo Helmiseltä lainattuRaimo Helminen teki siivoushommia, kunnes vanhan pelikaverin apu muutti kaiken – asuu postikorttimaisemissa: "Ei kukaan tule kotoa hakemaan"SM-liigasta tuttu monitaituri Josef Boumedienne paljasti kovan NHL-tavoitteensa – piti perinteikkään seuran sarjassa: "Yhdenkään ei olisi pitänyt tippua" SM-liigassa hurmannut tshekkitähti haluaisi palata Suomeen – Kai Suikkaselle ja Karri Kivelle lämmintä ylistystäHIFK:n Lucas Lessio paljastaa huomiota kiinnittäneen rutiininsa syyn – hyökkääjä haluaa myös harjoitella rangaistuslaukauksia kehnolla jäälläSuomalaispakki jääkiekon villissä lännessä – "Unkarissa Frank Banham on kuningas"
Jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 06:47
    NHL

    Jäätävä päätöserän toilailu NHL:ssä – suomalaistähdellä armoton kohtalo

  • 06:45
    Liiga

    Rajut luvut julki: SM-liigan isoilta miljoonapotti muille seuroille

  • Eilen22:39
    Liiga

    Ilves: Lähtöpassit kahdelle

  • Eilen21:52
    Liiga

    Raipe Helminen latasi viimein vastauksen – Kummeli kysyi jo liki 30 vuotta sitten

  • Eilen18:17
    Liiga

    Kärpät heivasi maalivahtinsa – iso tieto tähtivahdista