Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Toyota sai pikahälytyksellä Kalle Rovanperän paikalle – nyt urheilupomoa hymyilyttää: "Enää ei voi…"

1:48Toyotan Kaj Lindstöm naurahtaa hurjasta kuskihässäkästä: "Enää ei voi vaihtaa, kaikki hyvin!"Toyotan Kaj Lindstöm naurahtaa hurjasta kuskihässäkästä: "Enää ei voi vaihtaa, kaikki hyvin!"MTV
Julkaistu 28.06.2024 07:01
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Toyota-pomo Kaj Lindström joutui melkoisen urakan keskelle, kun japanilaistallin ranskalaiskuljettaja Sebastien Ogier joutui kolariin Puolan MM-rallin alla. Nyt Lindströmiä hymyilyttää.

Ogier ajoi tiistaina nokkakolarin Puolan rallin nuotituksen yhteydessä. Hän ja hänen kartturinsa Vincent Landais kävivät sairaalassa, missä selvisi, ettei kaksikko voi osallistua viikonlopun ralliin.

Toyota oli yhtäkkiä ison kysymyksen äärellä: mistä uusi kuljettaja?

Japanilaistallin johdossa tartuttiin puhelimeen. Tavoitteena oli saada rallin hallitseva maailmanmestari Kalle Rovanperä paikalle.

Rovanperä oli tiistaina Jyväskylässä, kun taas hänen kartturinsa Jonne Halttunen oli Tallinnassa.

Käynnistyi melkoinen ruljanssi, kun kaksikko tuotiin yksityiskoneella Puolaan. Matka alkoi Jyväskylästä, mistä mukaan lähti Rovanperän lisäksi myös tarvittavaa välineistöä. Halttunen hyppäsi kyytiin Tallinnasta.

Toyotan urheilutoimenjohtaja Kaj Lindström raatoi samaan aikaan kulissien takana, kun hän lähti järjestelemään kuviota, missä Toyota yritti saada Rovanperän Ogierin tilalle.

LUE: Näin Kalle Rovanperä junailtiin pikahälytyksellä Puolaan – poikkeusjärjestely vaati yksityiskoneen: "Puhuttiin tunneista"

Lopulta kansainvälisen autoliiton FIA:n tuomaristo hyväksyi Toyotan muutospyynnön.

– Nyt ei enää pysty vaihtamaan kuljettajaa. Nyt on kaikki hyvin, Lindström hymyili torstaina MTV Urheilulle Puolan MM-rallin avauserikoiskokeen jälkeen.

Lindström jakoi sangen lupaavaa tekstiä Toyotan mahdollisuuksista Puolassa. Lisää tästä jutun yläreunan videolla.

Puolan MM-ralli jatkuu Suomen aikaan kello 9.45.

1:14Kalle Rovanperällä raskas viikonloppu edessä – hyväntuulinen toivotus loppuun: "Öitä!"Kalle Rovanperällä raskas viikonloppu edessä – hyväntuulinen toivotus loppuun: "Öitä!"

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä palasi ralliauton rattiin – vierelle hyppäsi kovan luokan WRC-lupausAsiantuntijalta herkullinen väite Kalle Rovanperästä ja Suomen MM-rallista – "Nyt on semmoinen tunne"Kalle Rovanperä avasi hämmästyttävää MM-rallivoittoaan – viikonlopussa yksi hyvin "erikoinen" hetkiKalle Rovanperä latasi brutaalin suorat sanat – "P**kaa, todella ärsyttävää"Vahvistus: Kalle Rovanperä pikahälytyksellä MM-ralliinKeskeyttäneelle Kalle Rovanperälle visainen tiedustelu – managerikin täräytti: "Se onkin helvetin hyvä kysymys"
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 06:58
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkusen erityistaidolle sataa ylistystä: "Ymmärtää sen paremmin kuin kukaan muu"

  • ti12:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta yllätyspaljastus – asiantuntijalta painetta Hyundaille: "Nyt olisi kuunneltava"

  • ti08:31
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta uutispommi: Palaa rallin MM-sarjaan?

  • ma06:02
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperästä kutkuttava väite – "Ei parempaa tapaa"

  • 16.11.07:21
    Sami Pajari

    Sami Pajarille varoitus MM-rallin sudenkuopasta: "Sitten ei varmasti tule menestystä"