Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Totuus kiistellyistä kasvatusmyyteistä: Saako lasta lahjoa?

8:42Lapsille tarjotaan liikaa valtaa kasvatuksessa
Julkaistu 25.07.2017 15:02

MTV LIFESTYLE

”Eivät aikuisetkaan saa kiitosta, kun tekevät työtä!" Ajatteletko näin? Tarkista tästä, pitävätkö mietteesi lapsen palkitsemisesta paikkansa.

Uhkailu, kiristys ja lahjonta ovat vitsikkäistä puheista tuttuja lastenkasvatusmuodot, joita moni tosielämässä kuitenkin paheksuu. Onko esimerkiksi lahjominen koskaan hyvä idea?

Psychology Today -lehti listasi syyt, joiden vuoksi lapsen lahjomista usein vältellään. Onko niissä järkeä?

Väite: ”Lasta ei saa palkita asiasta, joka hänen pitää tehdä joka tapauksessa”

Moni ihminen kaipaa kannustusta, jotta viitsii hoitaa arkisia asioita. Etkö ole koskaan luvannut itsellesi herkkuja myöhemmin, jos vain jaksat treenata tänään?

Lue myös: Pitäisikö teini-ikäiselle maksaa kotitöistä? ”Ei niistä kukaan minullekaan maksa"

Moni asia tai haaste on helpompi taklata, kun siitä saa palkkioksi jotakin: rahaa, vapaata tai ihania kiitoksia. Samalla tavalla lapsi voi innostua syömisestä aivan eri tavalla, jos tietää, että ruokailut jälkeen luetaan kirjaa.

Jos asia X auttaa sekä äitiä että lasta, se ei ole ”lahjontaa”. Palkinto pitäisi kuitenkin tarjota ennen toimintaa. Sitä ei tule tarjota silloin, kun lapsi kiukuttelee ja sanoo vastaan; muuten lapsi oppii, että huonolla käytöksellä voi pakottaa vanhemman antamaan ”lahjuksia”.


COLOURBOX24927898COLOURBOX​​​​​​​

Väite: ”Palkitseminen vähentää intoa tehdä asioita!”

Tässä väitteessä voi piillä totuus: palkinto voi kertoa lapselle, että tehtävä on epämiellyttävä – sen tekemisestähän pitää erikseen palkita! Palkinto saa lapsen keskittymään mukavaan lopputulokseen, joka seuraa ”epämiellyttävästä” tehtävästä.

Lue myös: "Kysytään, että pantaisiinko nyt kengät jalkaan" – monissa suomalaisperheissä lapsi määrää kaikesta

Palkkion sijaan lapselle voi yrittää osoittaa teon hyvät seuraukset sanomalla esimerkiksi ”näytit niin iloiselta, kun jaoit lelusi serkkusi kanssa”. Näin lapsi oppii keskittymään palkkion sijaan toiminnan tulokseen.

Väite: ”Jos lasta palkitsee kaikesta, hän oppii tekemään asioita vain, jos saa jotakin vastineeksi!”

Väite on totta. Varsinkin vanhempi lapsi osaa jo neuvotella ja vängätä palkinnosta. Jos lapsi kysyy ”mitä saan, jos teen sen”, palkintojen antaminen perheessä on mennyt hieman liian pitkälle. Sama tulos voi syntyä, jos vanhempi tarjoaa lapselle palkintoa vasta, kun tämä kiukuttelee ja sanoo vastaan.

Niin sanottujen lahjusten antamisessa kannattaa olla tarkka: vaikka lapselle voi luvata jotakin ihanaa kesken raivokohtauksen sukujuhlissa, samaa taktiikkaa ei kannata käyttää kaupassa joka päivä. Jos lapsi vaatii palkintoa kaikista vanhemman pyytämistä toimista, kannattaa pohtia, miksi näin on: minkä takia lapsi ei halua toimia yhdessä vanhemman kanssa? Paras palkinto lapselle on aika oman vanhemman kanssa, kenties sitä voisi lisätä?

Mitä mieltä itse olet aiheesta?

kysely saako lasta lahjoa

Lähde: Psychologytoday.com

***

15:05Miten opettaa lapselle vastuullista rahankäyttöä?

Lisää aiheesta:

Kannattaako lasta palkita koulutodistuksen numeroista rahalla? Asiantuntijat vastaavatKasvatatko "hemmoteltua kakaraa"? Nämä kuusi merkkiä paljastavat: "Lapset tekevät, mitä opetamme heidät tekemään"4 tapaa, joilla pilaat lapsesi elämän – edes tajuamatta sitä”Minä haluan isin” – 5 vinkkiä tilanteeseen, jossa lapsi suosii toista vanhempaa5 asiaa, jotka taaperon kasvattamisesta olisi hyvä tietää"Älä nyt pienistä suutu" – myrkylliset tavat, joihin vanhemmat sortuvat jopa huomaamattaan
KyselytLapsetRiitelyVanhemmuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Kyselyt
  • to06:29
    Politiikka

    Ylen gallup: SDP yhä suosituin selvällä erolla

  • 15.11.00:05
    Tulevaisuus

    Kysely: Suomalaiset uskovat lähes kaiken menevän huonompaan suuntaan

  • 12.11.09:33
    Verot

    Kysely: Suomalaiset pitävät veropäivää turhana mediakarnevaalina

  • 8.11.00:01
    Suomi

    Suomalaisilta kysyttiin ajatuksia maan tulevaisuudesta: Karu tulos

  • 5.11.05:16
    Donald Trump

    MT: Enemmistö ei luota Trumpin puolustavan Suomea Venäjältä