Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Törmäystestaajat kehittivät huippuvaativan kokeen – vain yksi kahdestakymmenestä autosta sai hyvän arvosanan: "Osuimme oikeaan"

2:22IIHS:n uudessa törmäystestissä vain yksi auto sai hyvän arvosananAmerikkalaisen IIHS:n uudessa törmäystestissä vain yksi auto sai hyvän arvosanan. Katso videolta, kuinka raju on uusi sivutörmäystesti, jossa noin 1 900 kiloa painava kelkka lingotaan auton kylkeen 60 kilometrin tuntinopeudella.IIHS
Julkaistu 30.10.2021 13:56

Ville Järveläinen

Uudet katumaasturit eivät pärjänneet kehuttavasti amerikkalaisessa törmäystestissä, joka on rajumpi kuin mihin valmistajat ovat tottuneet.

Yhdysvalloissa uusien autojen kolariturvallisuutta testaava IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) on kokeillut ensi kertaa, miten amerikkalaisittain pienet, mutta täkäläisittäin keskikokoiset katumaasturit pärjäävät sen uudessa ja tottuja standardeja kovemmassa sivutörmäystestissä.

Koska autovalmistajat suunnittelevat autonsa vastaamaan törmäystestaajien tiukkoja kriteerejä, ei olekaan yllätys, että kun autot altistetaan vieläkin kovemmille voimille, laskevat myös pisteet kuin se kuuluisa lehmän häntä.

Kahdestakymmenestä uudesta katumaasturista vain yksi – Mazda CX-5 – sai IIHS:n uudessa sivutörmäystestissä arvosanan hyvä, joka on korkein mahdollinen.

Lue myös: Tältä näyttää sähköautojen nokkakolari – raju törmäystestivideo julki

Ja juuri tällaisia tuloksia IIHS arvelikin näkevänsä.

– Kehitimme tämän testin, koska epäilimme parantamisen varaa olevan. Tulokset osoittavat, että osuimme oikeaan, IIHS:n pääjohtaja David Harkey kertoo.

Testissä noin 1 900 kiloa painava kelkka lingotaan auton kylkeen 60 kilometrin tuntinopeudella. Törmäysenergiat ovat peräti 82 prosenttia suuremmat kuin vanhassa testissä, jota IIHS on käyttänyt vuodesta 2003.

Mukana myös Suomessa tuttuja autoja

Hyväksyttävään arvosanaan (toiseksi korkein) ylsivät  Audi Q3, Buick Encore (Opel Mokka), Chevrolet Trax, Honda CR-V, Nissan Rogue (X-Trail), Subaru Forester, Toyotan RAV4 ja Venza sekä Volvo XC40.

Pykälää huonommmin meni Chevrolet Equinoxilla, Ford Escapella, GMC Terrainilla, Hyundai Tucsonilla, Jeepin Compassilla ja Renegadella, Kia Sportagella ja Lincoln Corsairilla, jotka saivat neliportaisella asteikolla toiseksi huonoimman arvosanan. Sekä Mitsubishi Eclipse Cross että Honda HR-V saivat uudessa testissä arvosanan heikko, joka on kaikista alin.

CX-5:n hyvä suoritus oli IIHS:n mukaan osoitus siitä, että vanhoja standardeja tiukemmassa testissä on mahdollista pärjätä.

Tulokset innostanevat sekä IIHS:ää että eurooppalaista Euro NCAPia kehittämään aiempaa vaativampia testejä, jotka puolestaan pakottavat autovalmistajat parantamaan tuotteidensa turvallisuutta entisestään.

Lue myös: Kiinalaiset autot laitettiin eurooppalaiseen törmäystestiin – tässä tulos, joka ei jättänyt mitään epäselväksi

Lähde: IIHS

Lisää aiheesta:

Euro NCAP: Tässä on maailman turvallisin autoKahdelle eurooppalaiselle sähköautolle umpisurkea tulos kolaritestissä – yhteensäkin vain yksi tähti: "Aikoinaan synonyymi turvallisuudelle"Kiinalaiset autot laitettiin eurooppalaiseen törmäystestiin – tässä tulos, joka ei jättänyt mitään epäselväksiSuosituimpia pakettiautoja testannut Euro NCAP kohtasi yllättäviä vaikeuksia: "Ei ole todellakaan tehty helpoksi"Legendaarinen maasturi käyttäytyi törmäystestissä aivan ennennäkemättömällä tavalla: "Ei hyväksyttävää"Tuliterälle Jeep Wranglerille vain yksi tähti törmäystestissä – Fiat Pandalle ei sitäkään
TörmäystestitLiikenneturvallisuusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Törmäystestit
  • 24.03.202420:29
    Mercedes-Benz

    Mitä ihmettä? Mercedes-Benz käyttää röntgensäteitä törmäystestissä

  • 04.05.202310:28
    Autoteollisuus

    Toyota myöntää törmäystestihuijauksen

  • 10.04.202311:03
    Autot

    Tesla julkaisi ärsyttävän videon Cybertruckin kolaritestistä

  • 17.12.202213:57
    Autot

    Onnettomuustutkija muistelee kolaria, joka paljasti autojen turvallisuudessa tapahtuneen harppauksen: "Vanhemmassa autossa menehtyivät kaikki, kun uudemmassa kuskilta nyrjähti vain nilkka"

  • 30.11.202206:25
    Sähköautot

    "Halvat" kiinalaisautot saamassa tukevan jalansijan Euroopassa – "Laatu on jopa parempaa moneen muuhun verrattuna"