Toksinen positiivisuus huolestuttaa koronakriisin aikaan – tästä on kyse
Liiallinen optimismi peittää alleen negatiiviset tunteet, jotka olisi tärkeä pystyä käsittelemään.
Voiko ihminen olla liian optimistinen? Kyllä voi. ”Toksisella positiivisuudella” viitataan ajattelutapaan, jossa ainoastaan positiivisuus nähdään oikeana tapana elää elämä, määrittelee Psychology Today. Käytännössä tämä tarkoittaa pelkästään hyviin asioihin keskittymistä ja kaiken ikävän työntämistä pois.
Idea voi kuulostaa hyvältä, mutta siinä piilee yksi olennainen ongelma. Positiivisuuden myrkyllisyys tulee siitä, että negatiivisten tunteiden kieltäminen tai välttely ruokkii niitä. Lisäksi jatkuvaan positiivisuuteen pyrkivä ihminen saattaa sivuuttaa muiden kielteiset tuntemukset, mikä saa ylioptimistin näyttämään helposti ärsyttävältä henkilöltä, joka ei ymmärrä muita.
Toksinen positiivisuus lyttää haikeat ihmiset
Toksinen positiivisuus näkyy voimakkaasti sosiaalisessa mediassa, jossa monesti alleviivataan hyviä asioita ja lakaistaan ikävät maton alle. Negatiivisia ihmisiä saatetaan jopa torua optimismin puutteestaan.
Koronaviruspandemian aikana toksinen positiivisuus hyppää tavallistakin enemmän silmille.
– Meitä pommitetaan ajatuksilla siitä, kuinka tämä aika pitäisi käyttää romaanin kirjoittamiseen, uuden kielen oppimiseen ja zenin löytämiseen, ja että me jollain tavalla epäonnistumme, jos emme tee näitä asioita, yhdysvaltalaispsykiatri Margaret Seide sanoo Health-sivustolle.
Hopeareunuksen löytäminen terveydellisen ja taloudellisen kriisin keskellä on toki mahtavaa, mutta positiivisuuden vaateen jatkuva rummuttaminen voi saada tilanteeseen haikeammin suhtautuvat kokemaan itsensä huonoksi. Toksinen positiivisuus riistää ihmisiltä oikeuden huonoihin päiviin, joita jokaisella on ja saakin olla.
LUE MYÖS: Millaista korona-aika on masentuneelle? Kolme suomalaista kertoo: "Olen koko ajan hirveän vihainen"
Avoin tunteista puhuminen ylipositiivisuutta parempi strategia
Jos ihminen ei ikinä anna itsensä käydä läpi ”negatiivisia” tunteitaan – oikeasti tunteet eivät ole hyviä tai pahoja vaan ihmisen reaktioita tilanteeseen –, hän ei ymmärrä tunne-elämäänsä oikeasti. Yrittäessään olla positiivinen ihminen sulkee kielteisemmät ajatuksensa piiloon, jossa ne saavat kasvaa kaikessa rauhassa.
Avoin puhuminen kaikenlaisista tunteista on paras tapa tutkia niitä ja vähentää niiden myrkyllistä vaikutusta itseensä. Ja kun ihminen on avoin omille tunteilleen, hän ymmärtää paremmin myös muita ja välittää heistä.
On myös tärkeää huomioida, että ihminen voi kokea samanaikaisesti monia, toisilleen ristiriitaisiakin tunteita. Vaikka koronapandemia ahdistaa, voi esimerkiksi nauttia sen lisäämästä kotona olemisesta.
Margaret Seide toivoo, että sosiaalisessa mediassa jaettaisiin muitakin kuin ihania hetkiä ja positiivisuuteen kannustavia ajatuksia. Näin saataisiin aikaan aitoa keskustelua huonoista päivistä ja heikoista hetkistä, jotka väkisinkin silloin tällöin optimismia varjostavat – eivätkä vähiten pandemian aikaan.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Psychology Today, Health.com
Uusimmat
-
16:00
Norjalaisen käsittämätön "kuolonsukellus" ME-korkeudesta maha edellä – tätä ei kannata kokeilla itse
-
15:58
Lisäsopeutusten tarve on jopa miljardi euroa, arvioi VM:n budjettipäällikkö – kunnissa ollaan tyrmistyneitä vähennyksistä
-
15:45
Lapsipotilaat saavat Michael Monroen tunteikkaaksi: "On järkyttävän surullista"
-
15:36
Iso sääkäänne jouluviikolla – Pekka Poudan mukaan valkea joulu riippuu yhdestä asiasta: "Sitten se on lits ja läts"
-
15:33
Yli 300 pakolaista jumissa indonesialaisilla rannoilla
-
15:24
Live kello 17: Seuraa Nobel-juhlallisuuksia suorana – rauhanobelin noutivat vankilassa istuvan iranilaisaktivistin lapset
-
15:15
Israelin Netanjahu kiittää Yhdysvaltoja ammuksista ja avusta – MTV seuraa sotaa
-
15:02
Suomen karmealla alulla kallis hinta: Ruotsi marssi maailmanmestaruuteen
-
14:55
Roman, 8, loukkaantui ja paloi vakavasti Venäjän ohjusiskussa – nyt hän käy tanssikilpailuissa ja soittaa harmonikkaa
-
14:50
Yksi muutos elintavoissa voi tuoda jopa 10 vuotta lisää elinikää
-
14:39
Epäilty tappo Nokialla – poliisi tutkii
-
14:34
Pariskunnan riidoilla täysin sama lopputulos 1,5 vuoden välein: Koira puri päihtynyttä, uhkaavasti käyttäytynyttä vaimoa
-
14:26
Antti Tuisku pinkaisi kovan ajan täysmaratonissa – somessa ylistetään: "Olet sie mahoton"
-
14:05
Venäjän Lavrov kertoi, mihin Wagner-sotilaat ovat päätyneet – MTV seuraa sotaa
-
14:04
Anna Perho kertoo, milloin hänen on ollut vaikeaa sietää itseään: "Pitää mielestäni ihmisen järjissään"
-
13:44
MM-finaalille katastrofaalinen alku! Ruotsi jyräsi Suomen ensimmäisessä erässä – Oona Kauppi Ylelle: "En tiedä, mitä tässä tapahtuu"
-
13:25
Remi Lindholm hiihti uransa parhaan suorituksen maailmancupissa
-
13:17
AKT vahvistaa olevansa mukana torstain jättilakossa – HS: Liitto aikoo pysäyttää bussiliikenteen
-
13:16
Poliisilla uutta tietoa Uudenkaarlepyyn kuolonkolarista
-
13:15
NYT: Suurlähettiläs Mikko Hautala on ottanut Trumpiin yhteyttä
-
Lataa lisää