Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TM: Jätepuristin voi pelastaa sähköautoilijan päivän

0:52Volvon sisarmerkki Polestar esitteli ensimmäisen sähköautonsaVolvon sisarmerkki Polestar esitteli ensimmäisen sähköautonsa.
Julkaistu 16.03.2019 15:50

Ville Järveläinen

Tekniikan Maailman vinkki kannattaa pistää korvan taakse, mikäli alta löytyy sähköauto ja matkaa tulee taitettua seudulla, jossa latausmahdollisuudet ovat kiven alla.

Mikäli lähimmälle latausasemalle on liian pitkä matka, ja auton akut tyhjenevät hälyttävää vauhtia, voi tehokas apu löytyä yllättävästä paikasta.

Tekniikan Maailma vinkkaa artikkelissaan, että jätepuristimia, joita on Suomessa kauppojen ja huoltoasemien takapihoilla tuhansia, voi käyttää myös sähköauton lataamiseen.

Tekniikan Maailman testaajat havaitsivat jätepuristimien käyttökelpoisuuden tehdessään sähköautojen talvivertailua Lapissa.

– Sodankylässä oli tarkoitus ladata kaikki kuusi testiautoa yön yli tyhjästä täydeksi, mutta kunnassa on vain yksi sähköautojen latauspiste, joka sijaitsee keskustan Neste-huoltamolla, TM taustoittaa ongelmatilannetta.

Tarkoituksena oli löytää Sodankylästä vähintään 16 ampeerin voimavirtapistokkeita, joiden käyttöön saisi myös luvan. Etsintä alkoi teollisuusalueelta, jonka rakennuksien ulkoseinustoilla oli muutamia 16-ampeerisia. Lupaa niiden käyttöön ei kuitenkaan saatu niiltä henkilöiltä, jotka sattuivat olemaan töissä tuona lauantaisena iltana.

– Työryhmä piti hätäpalaveria tukiautossa keskustan S-marketin parkkipaikalla, kun tarkkasilmäinen toimittaja kiinnitti huomiota marketin seinään: siinähän oli 16 ampeerin voimavirtapistoke, joka toi virtaa marketin takapihan jätepuristimelle!

Testaajilla oli matkassaan kuusi NRGkick-matkavaraajaa eli latausjohtoa, jonka toisessa päässä oli Type 2 -latauspistoke autoon, välissä äly-yksikkö ja toisessa päässä 32 ampeerin voimavirtapistoke. Tällaisen noin tuhannen euron arvoisen laitteen avulla voidaan hyödyntää kolmivaiheisia voimavirtapistokkeita.

Tekniikan Maailma muistuttaa, että lataamiseen on kuitenkin ensin pyydettävä lupa. Lisäksi on hyvä tarjoutua maksamaan lataamansa sähkö – ja mieluusti vähän päälle.

Lisää aiheesta:

Marika varmisti hotellista etukäteen sähköauton latausmahdollisuuden – tästä hän maksoi 20 euroa Jos maalaisjärki on hukassa, voi sähköauton lataamisella olla jopa katastrofaalisia seurauksiaJos sähköauton akku hyytyy, voi apua saada vaikka tällaisesta varavirtakanisteristaSähköautoilu ei ole rakettitiedettä – paitsi silloin, kun rakettiprofessori kehittää systeemin, jolla akku latautuu ajon aikanaJos sähköauton toimintamatka on 500 kilometriä, miksei sillä pääse edes 350 kilometriä? – "Jaksaa joka kerta ihmetyttää"Näin sähköauto pelittää arkikäytössä ja pidemmillä reissuilla – jos kotoasi ei löydy latausmahdollisuutta, sähköauto ei välttämättä ole paras ratkaisu
SähköautotAutotNiksitLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 6.10.10:08
    Tulipalot

    Palomestari tyrmää ladattavien autojen paloihin liittyvän myytin – sen sijaan nämä mokat voivat sytyttää ajokkisi

  • 5.10.06:38
    Auton vakuutukset

    Ovatko sähköautojen tulipalot lisääntyneet? Näin vastaa vakuutusyhtiö

  • 3.10.10:52
    Tulipalot

    Sähköautoihin liittyy huonosti tunnettu paloriski

  • 3.10.10:25
    Kerava

    Keravan Prisma suljettu sähköautopalon vuoksi – tämä tilanteesta nyt tiedetään

  • 27.9.15:56
    Auton verot

    Kilometrimaksu autoveron tilalle? Oikeudenmukaisuus huolettaa autoilijoita: "Hirveä lovi tilipussiin"