Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiedätkö, mikä on ISA? Auto antaa hurjastelijan kuulla kunniansa – syynä EU

6:35Kuinka vaarallinen kännykkä ratissa oikeasti on? Uutisaamu testasi, kuinka kännykän käytto vaikuttaa huomiointikykyyn ajaessaKatso myös: Kuinka vaarallinen kännykkä ratissa oikeasti on? MTV Uutiset testasi.
Julkaistu 04.08.2024 12:11

MTV LIFESTYLE–STT

Maanantaiaamu, tehtävänäni on ajaa ylinopeutta. Istun Vantaan Kaivokselassa Lexuksen rattiin, käynnistän auton ja ajan parkkipaikalta julkiselle tielle. Rajoitus tiellä on vaatimattomat 10 kilometriä tunnissa, mutta aion testimielessä ylittää rajapyykin.

Painan kaasua, mutta jo 11 kilometrin tuntinopeudessa auto alkaa piipata. En ole kuitenkaan rikkonut autoa, olen vain rikkonut tieliikennelakia ja auto antaa minun kuulla kunniani.

Euroopan unioni vaatii nyt ylinopeutta rajoittavan varusteen olevan kaikissa sen alueella myytävissä uusissa autoissa. Sääntely on ollut voimassa heinäkuun alusta lähtien. Niin kutsuttu älykäs nopeusavustin (ISA) tulee olla vakiovarusteena ajoneuvon järjestelmässä.

EU tarjoaa neljä erilaista vaihtoehtoa sen suhteen, millainen nopeusavustin voi olla. Kaksi vaihtoehdoista ei vaikuta nopeuteen, vaan antaa merkin hidastaa esimerkiksi äänellä tai tärinällä. Aktiivisesti nopeuteen vaikuttavia vaihtoehtojakin löytyy. 

Lue myös: Tutkijat kehittivät tavan, jolla puhelimen selailu ratissa vähenisi – toimisiko sinuun?

Niitä ovat kaasupoljin, joka nopeusrajoituksen ylittyessä painaa jalkaa taaksepäin, sekä automaattisesti nopeutta laskeva toiminto.

Avustin käynnistyy auton käynnistyessä

Autonvalmistaja Toyotan omistama Lexus on päätynyt asentamaan malleihinsa ääniärsykkeen. Merkin asiakaspäällikkö Lasse Sivunen avaa Vantaan toimipisteellä auton oven esitelläkseen järjestelmää. 

Auton keulan kamera poimii nopeusrajoitukset liikennemerkeistä mittaritauluun. Jos lumen takia ne ovat talvella peitossa, hakee auto alueella olevan rajoituksen navigaattorin tiedoista.

Käyn kuvaajan kanssa autoon ja painan käynnistysnappia. Tämä on se hetki, kun ISA aktivoituu.

– Nopeusavustin käynnistyy jokaisen auton käynnistyksen yhteydessä. Sen jälkeen kuljettaja voi sen itse sulkea, mutta pysyvästi sitä ei saa pois päältä, Sivunen mainitsee.

"Auto on kuin konsertti"

Jatkamme matkaa. Kiihdyttäessämme Kehä III:lle rajoitus on 80 kilometriä tunnissa, mutta kehätiellä rajoitus nousee sataan kilometriin. Kiihdytyskaistalla auto piippaa, ylitän sallitun nopeuden. Hetken päästä ääni toistuu.

Sivunen mainitsee Lexuksen saaneen palautetta järjestelmästä asiakkailtaan. Enimmäkseen palaute on ollut negatiivista.

– Asiakkaiden suunnalta on muun muassa sanottu, että tämä on taas yksi askel kohti holhousyhteiskuntaa tai että piippausääni on ärsyttävä, auto on kuin konsertti. En ole kuitenkaan kuullut, että uudistuksen takia auto olisi jätetty hankkimatta.

Nopeusavustimen voisi auton käynnistyttyä niin halutessaan sulkea kahdella eri tavalla. Emme kuitenkaan tee niin, olemmehan testaamassa järjestelmän toimivuutta.

Tulevaisuus kiinni poliitikkojen tahtotilasta

– ISA niin sanotusti vahvasti kehottaa ajamaan nopeusrajoituksen mukaan. Tällä hetkellä suurin haaste on se, että järjestelmä on helposti kuljettajan ohitettavissa, Liikenneturvan yhteyspäällikkö Elias Ruutti kommentoi STT:lle.

Hänestä kyseessä on eräänlainen välivaihe. Seuraavaksi tavoitteena on saada läpi oikeasti ajoneuvon nopeutta rajoittava järjestelmä. Aikaikkunaa hän ei kuitenkaan osaa nimetä.

Sivunen on kuullut huhuja siitä, että lainsäädäntöä haluttaisiin viedä tähän suuntaan. Hän ei koe ajatusta hyvänä.

– Turvallisuus kuitenkin alkaa penkin ja ratin välistä.

Lue myös: Tiesitkö? Näin parkkikiekkoa käytetään, jos käyttövelvollisuus on voimassa vain osan pysäköintiajasta

Taivaalta mätkähtänyt kala rikkoi Teslan tuulilasin Yhdysvalloissa

Lisää aiheesta:

Auto ajoi ja kuski nukkui Lappeenrannassa, asiantuntija ihmeissään – "Ei sen pitäisi onnistua"Voiko sähköautojen äänettömyys aiheuttaa vaaratilanteita liikenteessä?Eikö stop-merkki tarkoitakaan pakollista pysähtymistä? Teslat aiheuttavat taas sydämentykytyksiä viranomaisilleKohutun Autopilotin ei pitäisi toimia, jos ketään ei ole ratin takana, mutta kuinkas kävikään: "Pelottavaa tajuta"Lumikaaos yllätti BMW-kuskin MTV:n kuvaajan kameran edessä – asiantuntija kertoo, mikä kaikki meni pieleen: "Vanha takavetoinen auto ilman ajonvakautusta"EU haluaa puuttua auton kaasupolkimen toimintaan – erikoinen muutos vaikeuttaisi ylinopeuden ajamista
AutotLiikenneturvallisuusEULifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa