Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL: Pandemrix-rokote esti kymmeniä sikainfluenssakuolemia

Lehtikuva
Julkaistu 17.06.2014 16:28

MTV UUTISET

Narkolepsiaa aiheuttaneen Pandemrix-rokotteen tutkimukset jatkuvat edelleen.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) kertoi aiemmin tänään uudesta tutkimustuloksesta, jonka mukaan riski sairastua narkolepsiaan oli koholla kahden vuoden ajan Pandemrix-rokotuksesta. Aiemmin on ajateltu sairastumisriskin olleen koholla vain kahdeksan kuukautta rokottamisesta. 

Lääkevahinkovakuutuspooli käsittelee nyt uudelleen kaikki korvaushakemukset, jotka on hylätty sen takia, että rokottamisesta on kulunut liian pitkä aika sairastumiseen.  

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek kertoo, että rokotteen ja narkolepsian syy-yhteyttä ei ymmärretä vieläkään täysin.

– Tällä hetkellä ajatellaan, että jollakin antigeeniseoksen tekijällä olisi enemmän merkitystä taudin syntyyn kuin rokotteen tehosteaineella. Näyttäisi siltä, että tehosteaine ainoastaan tehosti antigeenin vaikutusta, mutta miten se on tasan tarkkaan tapahtunut, niin sitä ei vielä ymmärretä, Nohynek sanoo.

– Se tiedetään, että narkolepsia on monen tekijän aiheuttama tauti, perintötekijöillä on suuri merkitys ja sitten on ulkoisia tekijöitä, joista Pandemrix-rokote on ollut yksi. Muita tekijät ei vieläkään tiedetä, vaikka tutkimus on ollut meneillään kymmeniä vuosia. 

Pandemrix-rokotetta käytettiin talvella 2009-2010 epidemian torjuntaan. THL:n arvioiden mukaan rokote esti noin 50 sikainfluenssasta aiheutuvaa kuolemaa ja 80 000 sikainfluenssatartuntaa.   

– Jos asiaa tarkastelee sikainfluenssaan sairastuneiden ja kuolleiden näkökulmasta, niin riskiarvio on edelleen myönteisen puolella. Rokottamisella on estetty kuolemia. 

Lisää aiheesta:

Läpimurto: Suomalaistutkijat selvittivät, miksi osa sai narkolepsian sikainfluenssarokotteesta – "Ei kukaan olisi voinut etukäteen arvata"Vieläkään ei ole täysin selvää, miksi sikainfluenssarokote johti narkolepsiatapausten lisääntymiseen – kuusi sairastunutta vaatii nyt korvauksia oikeudessaMiten koronarokotteen turvallisuus varmistetaan? Osa lääkefirmoista aikoo käyttää ainetta, jota narkolepsiaa aiheuttanut rokote sisälsiHistorian karmein rokotemoka: 5 lasta kuoli ja 51 halvaantui Yhdysvalloissa, kun poliorokote sisälsi vahingossa eläviä viruksiaNarkolepsiakohu ei unohdu: THL-ylilääkäri kertoo, millaisia ovat koronarokotteen mahdolliset haitat – "Tulevat yleensä ilmi vasta, kun rokote otetaan laajaan käyttöön"IL: Uusia narkolepsiatapauksia ilmoitetaan yhä – moni korvaushakemus hylätään
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:35
    Sotaharjoitukset

    Maavoimat jalkauttaa Ukrainan sodan oppeja – 15 000 varusmiestä ja reserviläistä sotaharjoituksiin

  • 08:14
    Teboil

    "Huonolta vaikuttaa" – Teboil-kauppiaat synkeinä taas uudesta yllätyksestä

  • 06:30
    Sanna Marin

    Marin-kohut menivät paikoin yli, Sipilää suojattiin medialta kuin "lapsikuningasta" – toimittajat arvioivat ministereiden kohtelun

  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 05:35
    Sote

    Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla