Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Uusia narkolepsiatapauksia ilmoitetaan yhä – moni korvaushakemus hylätään

Julkaistu 18.02.2017 06:37

MTV UUTISET

Narkolepsiatapauksista tulee edelleen ilmoituksia lääkevahinkovakuutuspooliin, kertoo Iltalehti.

Iltalehden mukaan viime vuonna ilmoituksia tuli 20, viimeisin ilmoitus on tullut tämän vuoden puolella. Lehti kertoo, että monet viime vuosien hakemuksista on hylätty sairauden myöhäisen puhkeamisen vuoksi. 

Lääkevahinkovakuutuspooli vastaa narkolepsiatapauksista, jotka on aiheuttanut Pandemrix-rokote. Pandemrix-rokotetta annettiin talvella 2009 ja 2010 sikainfluenssaa vastaan. Lehti muistuttaa, että noin puolet suomalaisista rokotettiin. Pian rokotusten jälkeen julkisuuteen nousi narkolepsiatapaukset, jotka rokote oli aiheuttanut, erityisesti lapsilla.

Kohonnut riski

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on selvittänyt, että Pandemrix-rokotteella narkolepsian puhkeamisen riski oli lapsilla ja nuorilla kohonnut kahden vuoden ajan rokotteen ottamisen jälkeen.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek kertoo lehdelle, että joillakin yksilöillä voi Pandemrixilla olla merkitystä taudin puhkeamiseen vielä kahden vuoden jälkeenkin.

– Sanomme, että Pandemrix myötävaikutti narkolepsian puhkeamiseen, sillä muitakin riskitekijöitä tarvitaan kuin tuo rokote. Koska sitä, mikä kaikki edesauttoi narkolepsian puhkeamista ja miten tauti aiheutui, ei varmuudella tiedetä, on vaikea täysin poissulkeakaan sitä mahdollisuutta, että joillakin yksilöillä Pandemrix myötävaikuttaisi taudin puhkeamiseen myöhemmin, Nohynek toteaa lehden haastattelussa.

Lääkevahinkovakuutuspoolille on tullut yhteensä 292 ilmoitusta narkolepsiatapauksista. Näistä 228 tapauksista on myönnetty korvauspäätös. 23 ilmoitusta on hylätty sillä perusteella, että oireet ovat puhjenneet vasta kahden vuoden jälkeen.

Iltalehti kertoo, että THL tekee parhaillaan uutta selvitystä aiheesta. THL:n tutkimusten on määrä valmistua kevään aikana.

Lisää aiheesta:

Lääkevahinkovakuutuspooli valittaa osasta käräjäoikeuden määräämistä narkolepsiakorvauksista Käräjäoikeus: Pandemrix-rokotteella ja narkolepsialla yhteys, vaikka tauti todettu yli 2 vuotta rokotteen ottamisestaSikainfluenssarokotteen jälkeen narkolepsiaan sairastuneet vaativat korvauksia kymmenen vuotta myöhemmin – diagnosoitiinko sairaus liian myöhään?Vieläkään ei ole täysin selvää, miksi sikainfluenssarokote johti narkolepsiatapausten lisääntymiseen – kuusi sairastunutta vaatii nyt korvauksia oikeudessaLehdet: Narkolepsiaan sairastuneille ruotsalaisille uusi korvaussumma
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:06
    Linnan juhlat

    Linnan juhliin poikkeuksellinen ulkomainen vieras

  • 14:59
    Sää

    Näistä syistä aurinko jää usein piiloon talvella – Pekka Pouta: "Auringon näkyminen todellakin poikkeus"

  • 14:38
    Itsenäisyyspäivä

    Nämä kaikki suomalaiset saavat kunniamerkin itsenäisyyspäivänä – katso koko lista

  • 13:54
    Itsenäisyyspäivä

    Jussi Halla-aho saa Suomen korkeimman kunniamerkin

  • 13:43
    Armeija

    Suomalaiskenraalille erikoistehtävä Yhdysvaltain armeijassa