Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n ruokasuositus hämmentää pienten lasten vanhempia: Lastenruokien valmistajille satelee palautetta

Vauvojen valmisruuissa oleva lehmänmaito ihmetyttää monia vanhempia.
Vauvojen valmisruuissa oleva lehmänmaito ihmetyttää monia vanhempia.COLOURBOX
Julkaistu 19.05.2018 04:55

MTV UUTISET

Vauvojen valmisruuissa oleva lehmänmaito ihmetyttää monia vanhempia. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) virallisen Syödään yhdessä -ruokasuosituksen mukaan tavallinen lehmänmaito ei sovellu alle 12 kuukauden ikäisille lapsille. Ruokakaupoissa on kuitenkin tarjolla joitakin tuotteita, jotka sisältävät lehmänmaitoa.

THL:n erikoistutkija Heli Kuusipalon mukaan pienet määrät lehmänmaitoa valmisruuan ainesosana eivät vaaranna vauvan terveyttä.

–  Syödään yhdessä -suosituksessa on tarkoitettu nimenomaan sitä, että joku antaisi imeväisikäiselle rintamaidon, korvikkeen tai vieroitusvalmisteen sijasta lehmänmaitoa eli korvaisi sillä maitoateriat tai juottaisi sitä lapselle esimerkiksi ruokajuomana, Kuusipalo selittää.

Hän ei ota suoraan kantaa siihen, pitäisikö suosituksen muotoilua muuttaa.

–  Logiikka on se, että kun asiaa ei nosteta esille, sen haitallisuudesta ei ole huolta. Ne ruoka-aineet, joista vanhemmat ovat huolissaan, vaihtelevat. Nyt lehmänmaito, ja erityisesti sen välttäminen, on aikamoinen trendi, Kuusipalo sanoo.

Vanhempien huoli näkyy palautteena valmistajille

Lastenruuilla on EU-lainsäädännössä tarkkaan määritellyt vaatimukset, jotka ovat paljon tiukemmat kuin tavallisille elintarvikkeille. Tästä syystä lasten valmisruokien sisältämän lehmänmaidon proteiinimäärä ei voi olla liian korkea. Suosituksista voi kuitenkin saada kuvan, että lastenruokatuotteissa ei saisi olla mitään maitopohjaisia ainesosia.

Lastenruokien valmistajille on tullut palautetta huolestuneilta vanhemmilta, jotka ihmettelevät ruokien sisältämää lehmänmaitoa.

Semperin lastenruokien tuotepäällikkö Kaisa Eklöf ei osaa sanoa, johtuuko palaute suosituksista vai kuluttajien valveutuneisuudesta.

–  Osa kuluttajista on varovaisempia, ja he tulkitsevat näitä suosituksia tosi tiukasti. En tiedä, olisiko niissä hyvä kuitenkin maininta, että pieni määrä ei haittaa. Näin vältettäisiin nämä epäselvät tulkintatilanteet, Eklöf pohtii.

Lisää aiheesta:

Norja kielsi energiajuomat alle 16-vuotiailta – Suomessa kiellon pelätään "avaavan matopurkin"Katoaako liha kouluruokaloista ja lounasravintoloista? Näin uudet ravitsemussuositukset vaikuttavatPärjääkö päiväkotilapsi pelkällä kasvisruoalla? Professori muistuttaa, mikä "keskustelussa usein unohtuu"Voiko energiajuomat kieltää lailla alle 15-vuotiailta – THL selvittää haitat lasten terveydelle6 kysymystä vauvan ja pikkulapsen ruokailusta – asiantuntijan kanta valmissoseisiin, sokeriin ja sormiruokailuunTHL suosittelee foolihappoa raskaana oleville – salmiakista ja lakritsista olisi luovuttava
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:08
    Eduskunta

    Eduskunnan oikeusasiamies vaihtuu

  • 12:19
    VR

    Junaliikenne poikki Helsingin ja Karjaan välillä – arvio: Kunnossa vasta iltapäivällä

  • 11:55
    Sää

    Syyslomille iso säämuutos – tänne Pekka Pouta lähtisi

  • 11:00
    Media

    USU: Lulu Ranne ei tyrmää ajatusta valtion tuesta STT:lle

  • 10:31
    Hämeenkyrö

    Nainen veti aseen esiin – poliisi pysäytti ampumalla