Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Therese Johaug harjoitusmäärä tippunut dramaattisesti – ex-huippu arvioi menestysmahdollisuudet: "Etenkin iän takia"

Therese Johaug aikoo olla kunnossa Trondheimin MM-kisoissa 2025.
Therese Johaug aikoo olla kunnossa Trondheimin MM-kisoissa 2025.
Julkaistu 13.08.2024 10:29

MTV URHEILU

Therese Johaug kertoi viime viikolla odotetun päätöksen paluustaan mukaan kansainväliseen hiihtoon. Moninkertainen arvokisavoittaja on hyvässä kunnossa, mutta harjoitusmäärät eivät enää ole lähellekään samat kuin takavuosina.

Johaug ilmoitti tavoitteekseen Trondheimin MM-hiihdot ensi talvena. Hän on harjoitellut paljon jo näinä kahtena vuonna lopettamisensa jälkeen, mutta lapsen saanti ja ikä ovat muokanneet kehoa. Se ei reagoi samalla tavalla kuin ennen.

– En ole niin sanotusti täysin palautunut, mutta olen hyvällä tiellä, Therese Johaug sanoo Norjan TV2:n mukaan.

Vaikka Johaug on harjoitellut paljon, ovat harjoitusmäärät selkeästi pienemmän kuin ennen lopettamista.

– Harjoittelen 40-50 tuntia vähemmän kuukaudessa. Aikaisemmin treenasin 120 tuntia kuussa ja nyt määrä oli vain 80. Se sujuu hyvin, mutta harjoittelen vain paljon vähemmän, Johaug paljastaa.

Johaug kertoo, että testitulosten perusteella hän on lähestymässä vanhaa kuntoaan. MM-kisoihin on vielä aikaa seitsemän kuukautta.

– Minulta puuttuu kapasiteettia. Kynnysvyöhyke on hyvä, mutta kun laitan tehoa, on hapenotto hieman puutteellista. Se johtuu luultavasti siitä, että en ole harjoitellut niin kovaa, Johaug pohtii.

– Kovia treenejä ei ole ollut juuri ollenkaan koko raskauden aikana, eikä edes viime kesänä tai syksynä. Kovien harjoitusten myötä se tulee hieman takaisin.

Ex-huippuhiihtäjä Petter Northug uskoo, että Johaug tietää, miten pääsee takaisin huipulle.

– Hän on luultavasti edelleen vahva reipasvauhtisessa hiihdossa, missä hän voi edetä sellaisen kynnyksen alla, jossa ei jäykisty. Mutta kun kisoissa pitää lisätä vauhtia, siinä on haaste, etenkin iän takia, Northug analysoi.

Northug tietää itse mistä puhuu, sillä hän oli hiihtomaailman hallitseva tähti noin 30-vuotiaaksi asti, minkä jälkeen dominointi loppui.

Northug uskoo, että Johaugilla on hyvät edellytykset nousta maailman huipulle tauosta huolimatta.

– Hän tarvitsee lisää nopeutta ja iskua, sen kanssa pitää tehdä töitä. Uskon, että selviää haasteesta, mutta se tulee olemaan kovaa. Taso on korkea, Northug kommentoi.

– Luulen, että hän tarvitsee muutaman kilpailun päästäkseen kuntoon.

Johaug uskoo myös itse pääsevänsä iskuun, mutta aikoo tehdä radikaalin päätöksen, jos ei tunne kuntonsa olevan tarpeeksi kilpailukykyinen.

– Jos en ole haluamallani tasolla, en aio mennä MM-kisoihin. Annan mieluummin nuorille tytöille mahdollisuuden, Johaug kertoo.

Trondheimin MM-hiihdot kisataan ensi talvena helmi-maaliskuun vaihteessa.

LUE MYÖS: Therese Johaug jysäytti: Palaa huipulle kilpailemaan, tähtäimessä MM-kisat

MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Lisää aiheesta:

Therese Johaug lausui pelottavaa tekstiä – ruotsalaistähti sai vastauksensaTherese Johaug törmää haasteisiin, joihin moni voi samaistua: "Ei niin yksinkertaista"Heidi Weng syyttää Therese Johaugia valehtelusta: "En ole yllättynyt"Therese Johaug löi muille luut kurkkuun – Jari Isometsä hämmästelee norjalaisten puheita: "Vastaavia maailmassa ei vain ole"Therese Johaug puhuu nyt tulikuumasta aiheesta avoimesti: "Minun on oltava rehellinen"Therese Johaug hymyili leveästi kuultuaan Jari Isometsän sanat – "Toivon, että asia on noin MM-kisoissa"

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen19:47
    Therese Johaug

    Therese Johaugin suurpäivä – kunniaa tuli, toinen lapsi syntyi: "Tässä minä nyt olen"

  • Eilen17:11
    Milano-Cortina 2026

    Tässä talviolympialaisten koko ohjelma

  • Eilen16:29
    Urheilu

    Suomen mestarihiihtäjä jätti hämillään tuulettamatta – "Mietin, tuleeko minullekin joku rankku"

  • Eilen15:11
    Lauri Vuorinen

    Lauri Vuorinen: "Se katkaisi mun sauvan – eikä ollut ensimmäinen kerta"

  • Eilen13:41
    Hiihtolajit

    SM-hiihdoissa hurjaa draamaa!