Teslalta vaaditaan vastauksia.
Yhdysvaltojen oikeusministeriö on vaatinut Teslalta asiakirjoja. Haaste käsittelee muun muassa Autopilot-järjestelmää ja sähköautojen toimintamatkaa, kertoo Reuters.
Teslan mukaan oikeusministeriön haaste liittyy myös henkilökohtaisiin etuihin, yhteistyötahoihin ja henkilöstöpäätöksiin.
The Wall Street Journal kertoi elokuussa, että syyttäjät tutkivat Teslan väitteitä liittyen autojen kyvykkyyteen, sekä sitä, onko Teslan varoja väärinkäytetty Elon Muskin lasitaloprojektiin.
Lue myös: WSJ: Yhdysvaltalaisviranomaiset tutkivat, onko Teslan varoja väärinkäytetty Elon Muskin lasitaloprojektiin
Lisäksi Reuters raportoi heinäkuussa, että Tesla-autot jäävät usein ilmoitetusta toimintamatkastaan.
Yhdysvaltojen tieliikenteen turvallisuusvirasto on tutkinut kahden vuoden ajan Autopilot-toimintoa. Muutamissa onnettomuuksissa Tesla-autot ovat ajaneet päin pysähdyksissä olleita hälytysajoneuvoja.
Virasto selvittää, varmistaako järjestelmä riittävällä tehokkuudella, että kuski keskittyy liikenteeseen.
