Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tesla teki jälleen satojen miljoonien tappiot – "Tämä on uusi normaali"

35:55Tesla esitteli Model Y:nTesla esitteli Model Y -mallin.
Julkaistu 25.04.2019 09:51

Ville Järveläinen

Yhdysvaltalainen sähköautovalmistaja Tesla on tehnyt ensimmäisellä vuosineljänneksellä satojen miljoonien dollarien tappiot. Toimitusjohtaja Elon Musk pyrkii kääntämään sijoittajien fokuksen tulevaisuuteen.

Kuluvan vuoden ensimmäiset kolme kuukautta toivat Teslalle 702 miljoonan dollarin tappion. Sen liikevaihto sen sijaan kasvoi viime vuoden ensimmäiseen neljännekseen verrattuna 33 prosentilla 4,5 miljardiin dollariin.

Tesla on onnistunut tekemään voittoa ainoastaan neljällä vuosineljänneksellä sen jälkeen, kun se listautui pörssiin vuonna 2010.

Toimitusjohtaja Elon Musk kertoi sijoittajille keskiviikkona lähettämässään kirjeessä, että yhtiö uskoo myös vuoden toisen neljänneksen olevan miinusmerkkinen. Kolmas vuosineljännes sen sijaan vaikuttaa valoisammalta, ja Musk arvioi yhtiön tekevän tuolloin taas voittoa.

"Tämä on Teslalle uusi normaali"

Tesla ei saa enää täyttä hyötyä sähköautojen veroeduista Yhdysvalloissa, eikä kiinnostus uutta Model 3 -mallia kohtaan ole pysynyt alkuvaiheen tasolla. Tesla toimitti ensimmäisellä neljänneksellä lähes 30 000 autoa vähemmän kuin vuoden 2018 viimeisellä neljänneksellä.

– Tesla voi ottaa kunnian sähköautojen tuomisesta ihmisten tietoisuuteen, mutta kaikki merkit tuntuvat osoittavan, että sen brändi on menettämässä hönkäänsä, Edmundsin analyytikko Jessica Caldwell kertoo.

Lisäksi saksalaisten kilpailijoiden tuotokset ovat hiljalleen tekemässä tuloaan markkinoille, mikä on sekin osaltaan vaikuttanut yhdysvaltalaisvalmistajan autojen kysyntään.

– Mitkään näistä asioista eivät ole muuttumassa. Tämä on Teslalle uusi normaali, toteaa Kelley Blue Bookin analyytikko Karl Bauer.

Musk kertoi sijoittajille, että Tesla suunnittelee oman autovakuutuksensa lanseeraamista, joka tulee olemaan "paljon kiinnostavampi kuin mikään muu vaihtoehto". Korkeita vakuutushintoja on pidetty yhtenä syynä Teslojen kysynnän notkahdukseen.

Tesla uskoo valmistavansa tänä vuonna jopa 400 000 ajoneuvoa. Mikäli Shanghaihin loppuvuodesta avautuva tehdas yltää tavoitteisiinsa, voi jopa puolen miljoonan auton raja rikkoutua.

Lue myös: Yli 130 000 euron Teslan ostanut Mika järkyttyi autonsa arvosta kolme vuotta myöhemmin: "Koitin saada selitystä – se on mikä se on"

– Tämä on aggressiivinen aikataulu, mutta siihen me tähtäämme, Teslan edustaja totesi.

– Perustuen siihen, mitä tiedämme nyt, 500 000 ajoneuvon tuottaminen seuraavan 12 kuukauden aikana vaikuttaa hyvin todennäköiseltä.

Lähde: Automotive News

Lisää aiheesta:

Teslan tulos jäi odotuksistaTeslan liikevoitto laski vuoden alkupuoliskolla 24 prosenttia, hinnanalennukset USA:ssa jatkuvatTeslan romahdusta rukoilevat sijoittajat ovat menettäneet tänä vuonna enemmän rahaa kuin koronan löylyttämä USA:n lentoteollisuus: ”En muista mitään tämän vertaista – todellinen yksisarvinen”Teslan tulevaisuus näyttää valoisalta, ilmoitti jälleen voitollisesta tuloksesta – uutta katumaasturia kuolaaville kaksi iloista uutistaTappiot tänä vuonna jo yli miljardin: Teslan teknologiajohtaja jättää tehtävänsä"Tesla käyttää asiakkaitaan koekaniineina" – tunnetulta leuanloksuttajalta taas jäätävää tylytystä
TeslaElon MuskSähköautotAutoteollisuusTalousUlkomaatAutot
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tesla
  • 15.8.06:31
    Liikennevalvonta

    Kortti lähti kuivumaan ylinopeudesta Norjassa – Tesla-kuski syytti autoaan

  • 24.7.00:03
    Liiketulos

    Elon Muskin Teslalta suurin romahdus yli vuosikymmeneen

  • 23.7.14:14
    Elon Musk

    Muskin poliittiset liikkeet romuttivat Teslan – sähköautojen entinen tähti putosi Euroopassa

  • 12.6.19:26
    Donald Trump

    Ovatko Trumpin ja Muskin välit taas lämpenemässä? Trumpilta sopuisa lausunto

  • 6.6.21:12
    Donald Trump

    Muskille tarjotaan turvapaikkaa Venäjältä – Trump uhkaa luopua Teslastaan