Jos syytät seksin puutteesta kiirettä ja stressiä, mieti uudelleen. Kaikki on kiinni tärkeysjärjestyksestä.
Seksuaaliterapeutti Krystal Woodbridgen mukaan nykyajan tietotulva on saanut aikaan sen, etteivät pariskunnat enää tiedä, mistä lähtisivät liikkeelle ratkaistaakseen seksiin liittyviä ongelmiansa. Naisen mukaan ratkaisu näihin ongelmiin on lähempänä kuin moni uskoo.
Priorisoi seksi korkeammalle
Woodbridgen arvion mukaan 70 prosenttia hänen vastaanotolleen tulleista asiakkaista on tyytymättömiä seksin määrään parisuhteessa. Kiireinen työ, lapset ja muut perhehuolet ovat johtaneet siihen, että useat pariskunnat kokevat, ettei heillä yksinkertaisesti ole aikaa harrastaa seksiä.
– Ongelma on, että monet pariskunnat priorisoivat muut asiat parisuhteen edelle. Jos jokin asia seksielämässä tai parisuhteessa vaatii töitä, sinun täytyy käyttää sen hoitamiseen aikaa.


