Norjassa tehdyissä Temu-testeissä tuotteista paljastui haitallisia aineita. Kaupan liitto vaatii EU-tason ratkaisuja.
Norjan ympäristövirasto, Miljødirektoratet, löysi kiinalaisesta verkkokauppa-alusta Temusta tilatuista tuotteista suuria määriä haitallisia aineita, uutisoi Norjan TV2. Norjan hallitus pohtiikin nyt tiukempia toimia ja jopa mahdollisesti Temun kieltämistä Norjassa kokonaan.
Norjan ympäristö- ja ilmastoministeri Andreas Bjelland Eriksen totesi Norjan TV2:n haastattelussa, että eurooppalainen linjaus olisi viisas ratkaisu, mutta myös kansallisia keinoja selvitetään.
Myös Suomessa Kaupan liiton mukaan ongelmaan pitäisi löytää EU-tasoinen ratkaisu, mutta myös kansallisia keinoja tarvitaan, liitto kertoo sivuillaan.
Lue myös: Toimittaja hankki lasten kantorepun Temusta ja teki järkyttävän havainnon
Mitä testeissä paljastui? Yksi tuote hälyttävän vaarallinen
Norjan TV2:n mukaan Norjan ympäristövirasto testasi Temulta hankkimiaan tuotteita, kuten lastenleluja. Tuotteista löytyikin raja-arvot ylittäviä määriä haitallisiksi luokiteltuja aineita.
