Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tehyn Rytkönen kiivastui hallituksen uudistuksesta: "Se on alamme syöpä" – tunteet kuumenivat suorassa lähetyksessä

10:04Nakertavatko pätkätyöt sote-alan vetoa vai takaavatko hoidon saamista?Katso koko kiivas keskustelu videolta.
Julkaistu 21.10.2025 10:21(Päivitetty 21.10.2025 10:26)
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Hallituksen kaavailema uudistus kuumensi tunteita Huomenta Suomessa.

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehy tyrmää täysin hallituksen kaavaileman lakiuudistuksen, joka sallisi enintään vuoden määräaikaiset työsopimukset ilman erityistä perustetta. 

– Käytännössä tapahtuu niin, että raskaussyrjintä tulee lisääntymään. Se on jo meidän alamme syöpä, ja nyt sitä helpotetaan työnantajalle, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Rytkösen mukaan Suomessa on jo useita esimerkkejä raskaussyrjinnästä, jotka on todettu oikeudessa asti. 

Kun määräaikaisuuksia voitaisiin entistä helpommin ketjuttaa, raskaana olevasta työntekijästä on "helpompi päästä eroon", Rytkönen kuvailee. 

Ketjuttamisella tarkoitetaan, että työnantaja tarjoaa aina uutta määräaikaisuutta toisen perään, eikä vakinaista työntekijää. Tällä hetkellä määräaikaisuus täytyy perustella jollain pätevällä syyllä, kuten tehtävän väliaikaisuudella.

Tehy pelkää myös, että raskaussyrjintää olisi jatkossa vaikeampi todentaa.

Työnantajat: Molemmille win-win

Työnantajapuolen näkemys lakiuudistuksesta on päinvastainen. Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajien (KT) mukaan uudistus alentaa työnantajan kynnystä palkata uusia työntekijöitä.

– Se on molemmille win-win: ihminen saa työkokemusta, työnantaja saa työntekijän. Ja kun hän saa työkokemusta, saattaa hyvin olla, että samalla työnantajalla vapautuu jokin paikka tai hän pääsee kokemuksella muualle töihin, sanoo KT:n neuvottelujohtaja Anne Kiiski.

Kiiski ei näe riskiä raskaussyrjinnän lisääntymiseen. 

– Työnantajallakin on omat intressinsä palkata osaava ihminen vakituiseen työsuhteeseen, jossa osaaminen kasvaa ja työpanos saadaan paremmin irti.

Tilastojen valossa 78 prosenttia palaa perhevapailta vanhalle työpaikalleen, Kiiski sanoo.

Rytköstä työnantajapuolen perustelut eivät kuitenkaan vakuuta.

– Mielenkiintoista, että työnantaja väittää, ettei tee näin [raskaussyrji], kun meillä on käräjäoikeuden päätöksiä huru mycket. 

Tunteet kuumenivat Huomenta Suomen sohvilla – katso koko keskustelu videolta artikkelin alusta.

Lisää aiheesta:

Tuuli Heinikkala hoiti Husissa vastasyntyneitä – tuli itse raskaaksi, työsopimusta ei uusittuHallitus haluaa helpottaa määräaikaisia sopimuksia – hoitajilta täystyrmäys: "Eihän tässä ole päätä eikä häntää"Hallituksen ajamalle työelämäuudistukselle kovaa kritiikkiä: "Erittäin ongelmallinen"Hallituksen kaavailemat lakimuutokset pyrkivät heikentämään ay-liikkeiden valtaa – "Monissa paikoissa työntekijä on pakollinen paha"Kommentti: Hallituksen ja ay-liikkeen vapaaottelusta poliittinen sota? Koko irtisanomishanke on hyttysen ininää työelämän murroksessaSAK: Hallitus kurjistaa nuorten pätkätyöläisten elämää
TyöelämäOrpon hallitusSoteHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työelämä
  • 4.12.14:27
    Politiikka

    Perussuomalaisten entistä kansanedustajaa syytetään entisen avustajansa solvaamisesta – "Syytöksiä laiskuudesta ja aamu-unisuudesta"

  • 2.12.09:14
    Raha

    Miesten ja naisten välinen palkkakuilu ei ole kaventunut

  • 29.11.17:15
    Sosiaalinen media

    Tutkija: Nämä somepalvelut altistavat ristiriitoihin työnantajan kanssa – "Tehdään hassunhauskoja videoita"

  • 29.11.09:19
    Turku

    "Ukrainalaiselle Igorille" lupailtiin töitä yhtiöstä, joka on jo suljettu ulos Turun telakalta

  • 28.11.15:36
    Kela

    Kelan tilaisuudessa odoteltiin Lasse Lehtosta turhaan